Каквото и да работите, едва ли ще ви се случи да си помислите, че заслужавате по-малко пари, отколкото получавате в момента. Не така обаче стои въпросът с един млад американски предприемач, който освен че е основател заедно с брат си нa фирма за обработка на плащания, е и нейн изпълнителен директор.

Става въпрос за главния изпълнителен директор на Gravity Payments Дан Прайс, който от началото на седмицата стана изключително популярен, след като за него писаха във New York Times, Huffington Post и редица други американски издания.

Причината да попадне под светлините на прожекторите е, че след една следобедна разходка със своя приятелка решил да си намали заплатата с близо 1 млн. долара, които да разпредели на своите служители. В резултат на това в момента неговата заплата е редуцирана до 70 хил. долара годишно, а тази на голямата част от експертите, работещи в компанията, се е увеличила от 48 хил. долара на близо 70 хил. долара.

През последните месеци проблемът с неравенството в доходите не ми даваше мира, разказва Прайс, цитиран от NYT. Един следобед, в който се разхождахме с моя приятелка, която ми обясняваше за това как не може да посрещне увеличаващите се цени на наеми и т.н., ме накара да предприема нещо по отношение заплатите на моите работници.

Прайс отбелязва, че неравенството в доходите сега е много по-голямо от това преди Голямата Рецесия (финансовата криза от 2008 г.) и това "не му е давало мира". 30-годишният предприемач, стартирал бизнеса си в Сиатъл през 2004 г., разказва, че намалението на заплатата му няма да е достатъчно, за да може да осигури новите заплати на своите 120 служители. Другата част ще дойде от очакваната за 2015 г печалба, която се предвижда да е повече от 2.2 млн. долара.

Huffington Post пише, че въпреки спада на заплатата му повече от 10 пъти, Прайс няма да бъде принуден да промени драстично начина си на живот. "Имам 12-годишно ауди, което не планирам да подменям, като с тези пари ще мога да си позволя и някое друго "излизане" с приятели", посочва младият предприемач.

Прайс обаче не разглежда по-високите заплати на своите служители като благотворителност, а като инвестиция. Доказано е че добре мотивираните служители привличат повече клиенти и това неминуемо се отразява добре и на бизнеса.

Това, което направих, е "капиталистическо решение на един социален проблем", разказва изпълнителният директор на Gravity Payments, компанията, която след действията на своя шеф, е станала много по-популярна и разпознаваема.

В момента в Сиатъл тече кампания за повишаване на минималното почасово възнаграждение до 150 долара на час, като то в много щати все още е едноцифрена сума, отбелязва Huffington Post.

Наскоро друг милиардер-филантроп от Сиатъл - Ник Ханауер, заяви, че ако неговите "колеги" милиардери не осъзнаят какво е неравенството в доходите между тях и обикновените работници, ще бъдат принудени да се качват в самолетите си обкръжени от разгневени граждани с вили в ръце.

В България казваме, че една питичка пролет не прави, но със сигурност Дан Прай и все още малцината богаташи, които мислят като него отправя сериозно предизвикателство към настоящия социален строй. Какво ще последва предстои да разберем, но ръкавицата е хвърлена.