„Рекорд! 62,4 млрд. лв. в банките", четем на първа страница на в. „24 часа"
Нови 375 млн. лв. са спестили през ноември домакинствата, показва статистиката на БНБ. Ръст има и при фирмените депозити - с 602 млн. лв. спрямо октомври.

В края на ноември депозираните в банките пари са 62,419 млрд. лв.

От БНБ подчертават, че за първи път е премината границата от 62 млрд. Според данните, делът на банковите депозити вече е 74,1% от прогнозирания за 2015 г. БВП.

На годишна база депозитите на домакинствата растат с близо 6 млрд. лева до 41,805 млрд., или със 17,6% повече от ноември 2014 г. Нефинансовите предприятия държат в трезори 17,62 млрд. лв. Лек спад има при депозитите на пенсионни фондове, застрахователни компании и други финансови институции - с 1,4% по-малко от ноември 2014 г. до 2,994 млрд. лв.

Прочети още от в. „24 часа"

"МВР ще плати около 100 млн. лв. обезщетения на 5500 чиновници” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
В близките месеци МВР ще трябва да плати на 5500-те чиновници обезщетения за общо около 100 млн. лв. Това ще се случи, тъй като договорите им по Закона за МВР ще бъдат прекратени, а след това те ще бъдат преназначени по Закона за държавния служител. Това ще им даде възможност при бъдещо пенсиониране да получат още 6 брутни заплати.

Това в крайна сметка е реформата на администрацията, за която са се разбрали МВР и финансовият министър Владислав Горанов, научи "Сега" от свои източници в МВР. Те над два месеца търсиха отговор на въпроса как да се прекратят привилегиите на чиновниците във вътрешното министерство. Не е ясно дали са осигурени пари за тази реформа.

Идеята звучи скандално, тъй като само преди два месеца Горанов предлагаше пълно орязване на привилегиите на всички служители в сектор "Сигурност".

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Председателят на КЕВР: Няма да пипаме цената на тока поне още 6 месеца" четем на първа страница на в. “Труд”
- Господин Иванов, поехте Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в много тежък за енергетиката момент. Каква е вашата оценка за състоянието на сектора?

- 2015-а е първата година на сериозна реформа в българската енергетика от десетилетия. Бяха направени две съществени промени в законите за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници. Беше променен начинът, по който се избира регулаторът - вече от парламента, с цел да се гарантира неговата политическа и корпоративна независимост.

Регулаторът въведе и принципа на справедливост по отношение на добавката “Задължения към обществото”, която вече е еднаква както за регулирания пазар, така и за свободния. Това ще се усети след постепенното освобождаване на пазара на електроенергия и излизането на борсата на всички небитови потребители.

Прочети още от в. “Труд”

“Домакинствата сложиха нови 2 млрд. лв. на влог” четем във в. “Монитор”
От началото на годината до края на ноември българските домакинства са сложили на влог нови 1,82 млрд. лв., показват последните данни на Българската народна банка (БНБ). Така към края на ноември депозитите им вече възлизат на 41 млрд. лв. За сравнение в края на миналия ноември тази сума е била с близо 6 млрд. лв. по-ниска. Огромната разлика обаче се дължи не на реално сложени на влог нови 6 млрд. за година, а на факта, че през ноември 2014 г. БНБ е изключила от банковата статистика КТБ. Само гарантираните депозити във фалиралата банка възлизаха на 3,7 млрд. лв.

Статистиката на Централната банка показва, че най-много пари сме скътали в банките през октомври – цели 375 млн. лв., а най-малко през юни – 15 млн. лв. Само през ноември пък домакинствата са депозирали 352 млн. лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Повече полицаи дебнат в столицата”, четем във в. “Стандарт”

Засилено полицейско присъствие ще има в София по време на предстоящите коледни и новогодишни празници. Това съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Униформените ще дебнат около моловете, големите тържища и местата, където се струпват повече хора заради опасностите от джебчийски кражби.

По оперативни данни на МВР много от крадците са се завърнали от гурбет в чужбина, за да празнуват с близките си, и се възползват от наплива на хора, за да извършват джебчийските си кражби. Фандъкова коментира, че очаква да има и много сериозна организация на входа и изхода на града, както и да бъде много сериозно присъствието на пътните полицаи и те да бъдат активни, за да няма задръствания. Тя съобщи, че общинарите, МВР и регионалният министър Лиляна Павлова ще координират допълнително действията си.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Природният газ ще поевтинее с над 10% от пролетта", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Природният газ ще поевтинее с минимум 10% от началото на април, прогнозира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов. Така, след като цените вече паднаха с почти една трета през 2015 г., индустрията и крайните потребители могат да планират още по-ниски разходи и за следващата година. Напълно възможно е общото намаление да достигне и 50%. То ще дойде в края на отоплителния сезон и ще засегне само потреблението на топла вода. Ще донесе и по-ниски енергийни разходи за много предприятия от тежката промишленост и най-вече на торовите заводи, които ползват газа като суровина.

Ако прогнозите на Иванов се сбъднат, това ще трябва да свали и цената на високоефективната енергия, която се произвежда от топлофикациите и заводските централи. Последното от своя страна може да се отрази и на крайната тарифа на електроенергията. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обаче коментира, че е рано за подобни прогнози.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Всичко, което трябва да знаете за данък уикенд", пише в. “Капитал Daily”
В края на ноември депутатите приеха, т.нар. данък уикенд. Така от 1 януари 2016 г. на фирмите ще им се налага да декларират пред НАП дали собствениците, мениджмънтът или служителите използват фирмени активи за лични цели. Те няма да си приспадат ДДС за времето, площта и километрите на тази част от движимите и недвижимите активи, които се използват за лични нужди. Данъчен кредит ще се удържа независимо от стойността и вида на стоката или услугата, както и за отдавна купени услуги.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Омбудсманът готви ограничения за събирачите на дългове", пише в. “Сега”

Доставчиците на обществени услуги да нямат право да ползват услугите на колекторски фирми за събиране на дългове, предлага омбудсманът Мая Манолова. В момента се работи по такова предложение за законодателна промяна, заяви вчера тя пред Нова телевизия. Доставчиците на обществени услуги, като ВиК оператори, топлофикационни дружества, ЕРП-та, са монополисти на пазара и дейността им се регламентира със специални закони. По думите на Манолова такива компании имат собствени правни отдели, за които също плащат гражданите.

Прочети още от в. “Сега”

“Пускат 13 км от Северната тангента на София“, четем във в. “Монитор”
3 дни преди новата година - в понеделник, ще бъдат пуснати 13 км от Северната скоростна тангента на София, научи Агенция Монитор.

„Ще бъде може да се използва трасето между източния край на тангентата и бул. „Лазар Михайлов”, където е отбивката за кв. Бенковски”, поясни за Агенция Монитор шефът на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) инж. Лазар Лазаров. „Освен тази връзка по готовата отсечка ще могат да се използват и няколко други на магистралата с бул. „Ботевградско шосе”, с Източната дъга на околовръстното, с Чепинско шосе и с шосето към Кремиковци. Отделно откъм западния край на тангентата ще бъдат пуснати около 2 км при връзката за Костинброд”, обясни той.

Лазаров уточни още, че оставащите 3 км от тангентата, осигуряваща бърза връзка с аутобаните „Люлин”, „Хемус” и „Тракия”, както и с пътя за Калотина, ще бъде готова до края на март.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Петко Симеонов: Румъния е най-важният ни съдружник в ЕС", пише в. „24 часа"
Трябват още няколко моста на Дунав и да направим Стара планина и Родопите леснопроходими

- Какъв кратък социологически портрет на България за 2015 г. бихте направили?

- България, която е държава с предписмен корен, е поела по правилен път. Ние сме част от Европа, от богатия свят, принадлежим към християнската цивилизация. Ние, българските граждани, трябва да осъзнаем, че зависим от себе си. Трябва да си подредим държавата. Заедно да отстояваме свободата си, да бъдем единни, трудолюбиви и целенасочени.

Най-овластеният българин - Бойко Борисов, е еманация на българския преход от тоталитаризъм към демокрация. Какъвто беше преходът, такъв е и водачът, и хората, които са начело на държавата.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”2015: Стабилността надви реформите", пише в. “Стандарт”

Ако трябва да се опитаме да обобщим вътрешнополитическите процеси с една дума, като че ли най-подходяща би била думата "конкуренция".

Още в самото начало на 2015 г. имаше две конкурентни политически линии които съпътстваха цялата година - стабилност и реформи. Стабилността, която беше олицетворявана от ГЕРБ, а реформите бяха основен лайтмотив на Реформаторския блок. Тези две политически линии обаче в крайна сметка са в своеобразна конкуренция помежду си, защото всяка една реформа е промяна в даден сектор и не може да не внесе известно напрежение. Забелязахме го през годината неведнъж. 2015 приключва с категорична победа на втората политическа линия - стабилността. А реформите останат видимо на заден план.

Прочети още от в. “Стандарт”