Руската държавна корпорация "Росатом" създаде нова газова центрофуга от 10-то поколение за обогатяване на уран с повишена производителност, съобщават от горивното подразделение на корпорацията. "Горивното подразделение на "Росатом" произведе пилотна партида газови центрофуги от десето поколение за разделяне на изотопи на уран - ГЦ-10.

По техническите си характеристики, новата разработка превъзхожда всички центрофуги от предишни поколения, работещи в предприятията на "Росатом", се казва в съобщението, цитирано от Прайм.

Центрофугите от ново поколение ще преминат през пилотна промишлена експлоатация в едно от предприятията на комплекса за разделяне и сублимация на горивното подразделение на "Росатом".

"Росатом" предвижда през 2025-а да започне строителство на 5 нови АЕЦ извън Русия, вкл. в страна от ЕС

"Росатом" предвижда през 2025-а да започне строителство на 5 нови АЕЦ извън Русия, вкл. в страна от ЕС

Три от планираните нови АЕЦ са в бивши съветски републики

"Тестовете в цеха за обогатяване на уран ще бъдат завършващият етап от разработката, който предшества въвеждането на ГЦ-10 в серийно производство", се отбелязва в съобщението.

Методът на газова центрофуга за разделяне на изотопи е най-ефективната от съществуващите технологии за обогатяване на уран с изотопа уран-235, за последващо производство на ядрено гориво за енергийни, изследователски и транспортни ядрени реактори. Разликата между поколенията руски газови центрофуги е в нарастването на тяхната ефективност и производителност.

Газовата центрофуга работи на принципа на сепаратор, отделяйки по-леките изотопи на уран-235 от по-тежките изотопи на уран-238, използвайки центробежните сили. Скоростта на въртене вътре в механизма е над хиляда оборота в секунда.

Надграждане: "Росатом" ще строи в Узбекистан не само малка АЕЦ, но и голяма

Надграждане: "Росатом" ще строи в Узбекистан не само малка АЕЦ, но и голяма

Строителството на малката АЕЦ е пред започване