В ерата на целите за въглеродна неутралност Швейцария готви един необикновен проект, с който предизвиква част от света с иновация, с нова идея. Европейската страна иска да постави слънчеви панели в Алпите. Идеята изнерви Европа (и Америка също), пише изданието Ecoticias.
Швейцария изненадва с нов фотоволтаичен проект
Енергийният преход в световен мащаб, е белязан главно от възобновяеми енергийни източници като големи вятърни паркове или фотоволтаични централи, освен факта, че има много други начини за генериране на чиста и устойчива енергия като големи водноелектрически централи и други, които генерират геотермална енергия.
Е, Швейцария избра един от най-популярните възобновяеми енергийни източници: енергията, генерирана от слънчеви панели. Големият енергиен проект на тази страна обаче далеч надхвърля простото приложение на слънчеви панели.
Преди известно време видяхме различни проекти, при които плаващите слънчеви панели представляват чудесно решение за генериране на чиста енергия от резервоари, като същевременно предотвратяват изпарението на водата в силни периоди на суша.
Въпреки че в момента няма големи засушавания в швейцарските Алпи, бяха открити нови причини за инсталирането на плаващи слънчеви панели върху тях. Това ще генерира напълно чиста енергия, която допринася за смекчаване на производството на енергия чрез изкопаеми горива.
Този голям проект в Алпите представлява важна стъпка в използването на чиста енергия, която допринася за глобалния енергиен преход и дори би имала определени предимства пред традиционно използваните фотоволтаични инсталации.
Източник: iStock
Вече са монтирани рекордно количество слънчеви панели
От 2019 г. швейцарската компания Romande Energie инсталира големи плаващи слънчеви централи в резервоар в Швейцария, наречен Lac des Toules. Това е един от първите резервоари високо над морското равнище, който е инсталирал плаваща слънчева ферма, същата, която ще има общ капацитет от почти 448 kW.
За този впечатляващ проект на Швейцария, въпросният резервоар има около 1810 метра надморска височина, носейки общо 35 платформи от двустранни слънчеви панели. Тези слънчеви панели ще заемат само около 2% от повърхността на резервоара.
Плаващите платформи, които държат двустранните слънчеви панели, се държат на дъното на езерото за дълъг период от време, от месец юни до декември те ще останат плаващи. Това е така, защото това е времето, когато резервоарът е пълен поради снеготопенето и от януари до май те ще останат разположени на земята.
Група учени от Цюрихския университет за приложни науки прави някои изследвания за инсталирането на слънчеви панели на този конкретен резервоар и открива, че тези 35 фотоволтаични платформи за производство на енергия биха възвърнали инвестицията в енергия с малко повече от две години.
Резултатите от тази плаваща слънчева енергийна система показват че има намаляване на въглеродния отпечатък. Тази инсталация отделя приблизително 94 g въглероден диоксид на kWh, което е значително по-ниско от това на всяка традиционна слънчева инсталация.