Важна стъпка за устойчиво развитие на строителния си сектор предприема Албания. Страната въвежда нови изисквания за енергийна ефективност в съответствие с европейските стандарти. Дейностите са част от ангажиментите й за интеграция в Евросъюза.

Считано от 2026 година за всички новопостроени и реновирани сгради следва да бъдат предвидени възможности за монтиране на слънчеви панели още на етап проектиране. Мерките са важна стъпка към намаляване на емисиите на парникови газове и насърчаване на възобновяемата енергия, се казва в предложението.

Как румънската програма за финансиране на покривни солари се превърна в "дигитална олимпиада"

Как програма за финансиране на покривни солари в съседна държава се превърна в "дигитална олимпиада"

Общият бюджет за 2024 е малко над 400 милиона евро

От 2028 година всички обществени сгради ще трябва да бъдат с нулеви емисии, а за всички други сгради това изискване ще влезе в сила от 2030 година. В допълнение, сградите, собственост на публични органи, ще трябва да отговарят на изискванията за нулеви емисии още от 2027-а.

Идеята среща препятствия

Новите законодателни мерки са насочени към постигането на заложените климатични цели, както и към насърчаването на устойчивото строителство в страната.

Въпреки това преминаването към тези нови стандарти може да срещне някои трудности, смятат експерти. Най-основна сред тях е необходимостта от значителни инвестиции, които могат да се окажат сериозно препятствие за собствениците на сгради и предприемачите.

В подкрепа на прехода към зелена енергия, правителството на Албания започна диверсификация на източниците на енергия, като субсидира инсталирането на слънчеви панели с до 70% от разходите.

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Стратегията включва двойно увеличение на инсталираните LED осветители на обществени места