В слънчев ден един соларен балкон ще произведе достатъчно енергия, за да осигури до половината от ежедневните нужди от електроенергия на едно домакинство.
В Германия вече стотици хиляди жители притежават balkonkraftwerk или балконска слънчева енергия. За разлика от фотоволтаиците на покрива, технологията не изисква потребителите да са собственици на дома и всеки, който може да включи уред, може да го настрои. Повечето хора купуват простия хардуер онлайн или в супермаркета (500 евро).
Лесното инсталиране и мощната комбинация от правителствени политики за насърчаване на приемането направиха малките източници на енергия изключително популярни. Повече от 550 000 от тях са разположени в градове цялата страна, половината от които са инсталирани през 2023 г. През първата половина на тази година Германия добави 200 мегавата слънчева енергия за балкони. Регламентите ограничават всяка система до само 800 вата, достатъчно за захранване на малък хладилник или зареждане на лаптоп, но кумулативният ефект тласка страната към нейните цели за чиста енергия, като същевременно дава на обитателите на апартаменти, които съставляват повече от половината от населението, лесен начин за спестяване на пари и справяне с климатичната криза, пише impakter.com.
Слънчевата енергия, произведена от фотоволтаици на балкони се появи преди около десетилетие, но не се утвърди до преди четири или пет години, отчасти благодарение на години на лобиране от страна на защитниците на слънчевата и чистата енергия за политики за насърчаване на нейното приемане. През 2019 г. германското правителство прие първите технически разпоредби за щепселни соларни устройства, позволявайки на балконските соларни системи да използват стандартни електрически щепсели и да се захранват в мрежата.
Пандемията спомогна за нарастването на популярността им, като се има предвид, че хората прекарваха времето си у дома, работейки по проекти "Направи си сам". Скорошното ескалиране на цени на енергията, които последваха инвазията на Русия в Украйна, накараха повече германци да обмислят слънчева енергия, инсталирана и идваша от терасите им. "Хората просто направиха всичко възможно, за да намалят сметките си за енергия", коментира Волфганг Грюндингер, който работи с компанията за чиста енергия Enpal.
През април правителството опрости изискванията за разрешителни и регистрация, а през юли федералните законодатели приеха защити на наемателите, които не позволяват на наемодателите произволно да блокират инсталациите. Градове в цяла Германия, включително Берлин, предложиха милиони евро субсидии за инсталиране на слънчева енергия на балкона.
Според експерти от германската асоциация на слънчевата индустрия, устройствата не генерират достатъчно енергия, за да натоварят мрежата, а техният стандартизиран дизайн и функции за безопасност им позволяват да се интегрират бързо и лесно.
Повечето потребители признават, че слънчевата енергия от балкона осигурява скромни разходи и икономия на енергия. Един от потребителите споделя, че похарчил около 500 евро за своята система с капацитет от 600 вата. Въпреки че той е доволен от това как неговите панели с южно изложение се представят при приятно време, такива дни са рядкост в Северна Германия. Той изчислява, че ще спести около 100 евро годишни разходи за електроенергия и ще върне инвестицията си за около пет години.
Домакинство със "сравнително голяма, добре позиционирана балконска система на слънчево място с южно изложение" може да произведе 15 процента от електроенергията си с балконска слънчева енергия, според Петер Стратман, ръководител на възобновяемите енергийни източници в Германската федерална мрежова агенция, регулатора на комуналните услуги в страната.
Въпреки това въздействието на соларните балкони върху потреблението в Германия е много по-малко. "Дори ако прикрепим панели към всички подходящи балкони в цялата страна, пак ще успеем да задоволим само 1% или по-малко от общите ни енергийни нужди", каза Стратман пред Deutsche Welle.
Така че, ако слънчевата енергия на балкона не генерира много енергия или не спестява много пари, защо толкова много хора се обръщат към нея? Много от тях харесват идеята да произвеждат енергия у дома и да получат малко независимост от мрежата. Той също така предоставя осезаем начин за предприемане на действия в областта на климата.
Много слънчеви комплекти за балкони разполагат с приложение за проследяване на ежедневното генериране на енергия, осигурявайки това, което за много хора се превърна в карта с резултати.
Въпреки че стават все по-популярни в Австрия, Нидерландия, Франция и в Европа като цяло, слънчевите устройства с щепсел не са жизнеспособни в Съединените щати, заради скъпи изисквания за разрешителни и други местни разпоредби. Освен това повечето системи са проектирани според европейските електрически стандарти, което ги прави несъвместими с енергийните системи на САЩ.
Но дори в Германия слънчевата енергия за балкони все още се сблъсква с препятствия, включително ожесточена съпротива от наемодатели, притеснени от пожари или отблъснати от естетиката на панелите.
no-noi
на 24.10.2024 в 04:08:40 #1В българия няма такова чудо за нормалните хора, тука има супсидии само за богати робовладелци дето бодат стотици хиляди панели върху плодородна земя