Пазарът на имотите в Западна Европа и САЩ е в рецесия, но недвижимата собственост в развиващите се икономики, остава атрактивна за инвестиране.
Световната кредитна криза доведе до спад на цените на имотите в пазари като САЩ и Испания, но изглежда, че почти не повлия на покупките на недвижимост в страни като Бразилия и Русия.
Зловещата комбинация от забавен икономически растеж и растяща инфлация накара някои инвеститори да избягват вложенията в развиващите се пазари, но други се позиционираха там, където според тях цените на имотите ще растат в бъдеще.
„Ние съветваме инвеститорите да купуват земя, имоти и да влагат парите си в компании в добивния сектор", казва Джонатан Гарнър от Morgan Stanley, „Като за придобиване на недвижима собственост препоръчваме развиващите се пазари".
Ниските лихвени нива в страните, чиито валути са обвързани с американския долар, като Обединените арабски емирства, държат цените на имотите там на много високи нива.
Но в повечето развиващи се страни банките не бяха засегнати толкова силно от кризата на ликвидността следствие от загубите реализирани на пазара на ипотечни заеми в САЩ.
В доклад от четвъртък агенция Fitch заявява, че строителните компании в BRIC (Brazil, Russia, India, and China) са насърчени от достъпността на жилищата и икономическия растеж, въпреки, че трябва да се примиряват с рисковете на непредвидими законови промени и произвол от страна на регулаторите.
Според Гарнър, „Кредитната криза се е отразила много по-леко на повечето развиващи се пазари и банковите им системи са по-стабилни, но и домакинствата са подложени на по-малък натиск."
Съотношението на дълговете на домакинствата спрямо БВП в BRIC е от 5% до 10%, при повече от 100% за Великобритания и 90% за САЩ.
Растящите цени на повечето продукти са голямо притеснение за развиващите се икономики, където по-голяма част от доходите на хората отиват за хранителни продукти, в сравнение с развитите страни и това прави наемите свързани с инфлацията привлекателен начин за подсигуряване.
Управители на инвестиционни фондове, твърдят, че покачването на цените на активите в резултат на инфлацията прави още по-атрактивно инвестирането в недвижима собственост.
Парадоксално, но привличането на активи в строителния сектор може да се развие в бъдеще, заради спада на цените на имотите, които са намалели с близо 6% на развиващите се пазари през 2008 година.
В страни като Мексико и Бразилия, ръстът на ипотечния пазар прави притежаването на дом за отдаване под наем по рентабилно в сравнение с Индия, където жилищата са силно надценени, за разлика от Турция например.
От началото на годината капиталовият пазар в Турция е загубил 27% от стойността си, докато местната валута се е покачила с 5% спрямо долара.
Въпреки това Savills, британска компания за търговия с имоти е инвестирала 400 милиона евро на търския пазар за недвижими имоти, като очакваната възвращаемост е 25% годишно.
„В тази страна живеят 70 милиона човека, като почти половината от населението е под 30 години, а раждаемостта е около 1% годишно", казва Иън Джоунс, инвестиционен директор в Savills, „Икономиката на Турция се забавя, но спада е спрямо високи нива на растеж".
Увеличаващата се покупателна способност на хората от развиващите се страни, означава, че вложенията в недвижима собственост на тези пазара обещават добра възвращаемост в бъдеще.
nk
на 27.06.2008 в 23:52:36 #1Разбира се че трябва да се пазарува на развиващите се пазари! Как иначе ще се подтисне изплуващото младо население там, което има нахалството да се осмелява да иска да има жилище?! Купувайте до дупка, важното е човек да има колкото се може повече имоти, а факта че това съсипва живота на някой друг - голяма работа! Нали на моя гъз трябва да е добре! Така или иначе цялата вълча система работи така - купуваш, създаваш изкуствен недостиг на това което си купил и после изцеждаш нещастните бачкаторчета...