Много близо до влизането си в експлоатация се приближава първият ирански (дрон) самолетоносач - "Шахид Багери", става ясно от кадри, разпространени в социалните мрежи и от държавните медии в ислямската република. Пистата за излитане и кацане на кораба изглежда готова, но все още не е напълно ясно на какво ще е способен той и какво цели Техеран с него.

Иран от половин век иска да има свой авионосец. През 70-те са водени преговори с Великобритания за самолетоносач от клас Invincible и 25 бойни самолета с вертикално излитане и кацане Sea Harrier, но още преди Ислямската революция планът пропада.

Как Иран ще отмъсти на Израел: 3 сценария пред световната икономика

Как Иран ще отмъсти на Израел: 3 сценария пред световната икономика

Нова война в Близкия Изток ще има глобални ефекти

Сега иранското военно ръководство залага на нискобюджетен вариант - "Шахид Багери" всъщност е стар контейнеровоз, който от 2022 г. насам се преустроява в боен кораб. 170-метровата му полетна палуба има "ски шанца" от типа на тази на руския "Адмирал Кузнецов".

Очаква се основната част от авиогрупата на плавателния съд да включва големите въоръжени дронове Shahed-129 и Mohajer-6, които са близки по размери и възможности съответно на американския Predator и на турския Bayraktar TB2. За атаки на далечно разстояние могат да се използват по-малките Shahed-136, с които Русия атакува всекидневно Украйна.

Както отбелязват специализирани издания и от двата геополитически лагера, вероятно в разработка са и дронове, предназначени конкретно за морски операции - сред тях може да има и реактивни безпилотници.

Иран представи новия си боен дрон - прилича на американски

Иран представи новия си боен дрон - прилича на американски

Твърди се, че апаратът може да остане във въздуха 24 часа и да достигне "големия враг" на страната

Освен тях на борда ще има и вертолети - макар в тази сфера Иран да изостава изключително много от западните страни.

Заплаха или не?

Придобиването на въоръжени с дронове "плаващи бази" значително разширява възможностите на Иран за нанасяне на удари по противникови цели. До момента "дългата ръка" на Техеран са нейните съюзници от терористичните групировки в Йемен, Ливан, Ирак и палестинските земи. С кораби като "Шахид Багери" (който има и "близнак" в строеж) ислямската република ще може да опита да контролира корабоплаването на много голям периметър.

Все пак, през 2021 г. "Макран" - друг преработен цивилен кораб с възможност да използва дронове и хеликоптери, стигна до Атлантическия океан, придружаван от един разрушител.

Именно въпросът с бойната група на "Шахид Багери" обаче е сложен. Иран няма съвременни разрушители и фрегати - а те традиционно са корабите, които осигуряват защитата на самолетоносача. Така плавателният съд е изложен на голям риск от ракетно-бомбени удари - а в крайна сметка говорим за бивш контейнеровоз, който не е проектиран да издържа преки попадения.

Снимка 679903

Източник: Twitter

Освен това редица наблюдатели поставят кавички около определението "самолетоносач", което в Техеран използват. Заради конструктивното решение да се запази оригиналната надстройка, пистата е под ъгъл и това поражда много потенциални рискове, включително кацащ дрон да се разбие при минимална грешка в траекторията.

Това може да ограничи сериозно избора на летателни средства, опериращи от "Шахид Багери", до малки или по-бавно летящи дронове. С тях иранците трудно ще потопят някой американски авионосец, но със сигурност заплахите за търговския морски трафик ще се увеличат - с всички последици от това за световната икономика.