Голям кораб с полетна палуба се е появил за необичайно кратко време в по-известна с цивилните си проекти корабостроителница в югоизточната част на Китай, пише The War Zone. За момента не е ясно какъв точно е плавателният съд, но е твърде вероятно той да е плаваща база за дронове - бойни или не.

Необичайната находка е открита по сателитни изображения от Том Шугарт от Центъра за нова американска сигурност. Докато проучва друг кораб, строящ се в същия корабен завод край Гуанджо, той вижда 200-метров кораб с палуба, която е 40 метра в най-широката си точка. Пред онлайн изданието експертът коментира, че се виждат изпускателни тръби от едната страна на плавателния съд, както и конструкция, която обикновено се използва за монтаж на радар и други сензори.

Интересното е, че на сателитните снимки от май няма и следа от кораба. През август вече се строи на сух док, а някъде между 10 септември и 9 октомври е пуснат на вода. На 23 октомври вече напредва работата по покритието на полетната палуба.

Как новият китайски самолетоносач ще "отмъсти" за унижение от XIX век

Как новият китайски самолетоносач ще "отмъсти" за унижение от XIX век

С "Фуджиан" Пекин се заявява като глобална морска сила

Самата локация също е любопитна - корабостроителницата GSI е била ангажирана с някои военни проекти, но е известна най-вече с производството на големи товарни кораби, танкери, плаващи кранове и подобни. Шугарт признава, че е бил изненадан от видяното и го поставя в контекста на плановете за развитие на китайските военноморски сили: "Растат ли с темпо, което изисква да използват и други корабни заводи?".

Пекин има огромно желание да притежава мощен флот. С основна роля в него са самолетоносачи като "Фуджиан", но също и големите десантни кораби Тип 076, които също имат катапулти и големи полетни палуби. Според The War Zone може би в случая говорим за по-прост кораб, направен по-близо до цивилните стандарти, който залага на вертолети и дронове. Това би имало смисъл за определени мисии, особено - при борбата с подводници.

Размерите на новия кораб са почти сигурен знак, че той не е учебен или изпитателен. Този тип съдове за китайския флот обичайно са наполовина по-малки.

Има и друго възможно обяснение за появата на кораба. От поне две години онлайн циркулира китайско правителствено задание за голям научноизследователски кораб, който има полетна палуба, както и оборудване, много подобно на това на десантните кораби. Такъв плавателен съд може да използва дронове за океански проучвания и да пренася цивилни товари... и буквално за дни да бъде превърнат във важна част от бойния флот.

При всяко положение, работата по необичайния кораб напредва бързо, така че скоро вероятно ще знаем повече за него.