Турция, която е шестият по големина износител на лимони в света, от 8 април временно преустановява доставките за чужбина. Съседната ни страна е и най-големият вносител на лимони у нас.
Основната причина е необходимостта от задоволяване на вътрешното търсене, както и неотдавнашните студове в районите, където се предимно се събират тези цитрусови плодове. Това съобщи Министерството на търговията на републиката, пише ТАСС.
"Поради студеното време и сланите в някои райони на страната напоследък, необходимостта от балансиране на търсенето и предлагането на селскостопанска продукция и храни, както и необходимостта от поддържане на динамиката на цените на вътрешния и международния пазар в координация с Министерството на земеделието, е взето решение за временно спиране на износа на лимони от 8 април", съобщават от турското Министерство на търговията. Кога ще бъде възобновен износа на лимони от съседната ни страна, сега не се съобщава.
По данни на турското Министерство на търговията, неотдавнашните измръзвания на цитрусови култури са били в средиземноморските провинции Адана, Мерсин и Хатай.
През 2024 г. Турция е доставила в чужбина лимони на обща стойност 357 млн. долара. Сред първите три държави, в които Турция доставя най-много лимони, е Русия.
Според официалните данни, през 2024 г. Турция е изнесла пресни плодове и зеленчуци на обща стойност 3,4 млрд. долара, като тези от Средиземноморието са за 1,5 млрд. долара. От посочената категория, наред с лимоните, най-голям износ от Турция в стойностно изражение през миналата година са имали мандарините (476 млн. долара) и доматите (427 млн. долара).