Напрежението в Близкия Изток и най-вече ракетната атака на Иран по Израел удари силно по Биткойн. В късните часове на вторник насам най-популярната криптовалута падна на нива под 61 000 долара - двуседмично дъно и първо подобно пропадане след свалянето на лихвите в САЩ, съобщават световните агенции.

Етерът, втората по големина криптовалута по пазарна капитализация, който само няколко дни преди това се представяше по-добре от Биткойн, отбеляза по-рязък спад, като се срина с над 6% и се колебаеше около 2450 долара.

Другите основни криптовалути също понесоха удар, като през последните 24 часа Solana, Cardano и Dogecoin поевтиняха съответно с над 8%, 7,5% и 10%. В резултат на това пазарната капитализация на глобалната криптовалута спадна с 4,7% до 2,14 трлн. долара по данни на CoinMarketCap.

След намаляването на лихвите в САЩ: цената на Биткойн скочи над $62 000

След намаляването на лихвите в САЩ: цената на Биткойн скочи над $62 000

Ще продължи ли да поскъпва водещата криптовалута?

Следобед в сряда българско време все още нивата са под тези от понеделник.

Рязката разпродажба на криптопазара отразява негативните настроения, които обхванаха по-широките финансови пазари във вторник след нападението на Иран срещу Израел. Геополитическата несигурност разтревожи инвеститорите, което доведе до широко разпространен подход за намаляване на риска.

Очаквано, на този фон цените на суровия петрол скочиха. Фючърсите върху сорта Brent на ICE поскъпнаха с 2,9% до 73,56 долара за барел, а фючърсите върху сорта WTI на Nymex - с 3,5% до 70,92 долара за барел във вторник.

Цените и на двата бенчмарка продължиха да се покачват с над 1% по време на азиатската сесия в сряда.

Основното безпокойство на петролните пазари е свързано с възможността за ответни удари по ирански петролни съоръжения от страна на Израел.

Как Иран ще отмъсти на Израел: 3 сценария пред световната икономика

Как Иран ще отмъсти на Израел: 3 сценария пред световната икономика

Нова война в Близкия Изток ще има глобални ефекти

Ислямската република е сред десетте най-големи производители на петрол в света, като през август производството му достигна над 3,3 млн. барела дневно - най-високото ниво от пет години насам, по данни на ОПЕК.

Иран изнася половината от производството си, което представлява приблизително 2% от световното предлагане.