Виталий Дмитриевич Бутерин, 27-годишният роден в Русия програмист, създава ethereum през 2013 г., когато е на едва 19 години. Криптовалутата е пусната през 2015 г., а самият Бутерин притежава 333 500 ether в публичния си портфейл. Ако умножим токените по рекордната цена от около $3 500, която бе достигната по-рано тази седмица, и разбираме, че Бутерин вече е милиардер, пише CNN.

Програмистът, който от 21 години живее в Канада, навлиза в криптосвета още в самото му начало и през 2012 г. създава списанието Bitcoin Magazine. През 2013 г. той публикува Бялата книга, с която предлага създаването на Ethereum.

Две години по-късно печели $100 хил. от Thiel Fellowship на милиардера Питър Тийл за тийнейджъри, "които искат да създадат нещо, а не просто да стоят в класната стая". И напуска университета.

Цената на ether се учетвори през 2021 г., а криптовалутата е втората най-голяма по пазарна капитализация и достига около половината от тази на bitcoin. Според CoinMarketCap тя е малко под $400 млрд. Макар че инвеститорите продават и купуват хиляди различни криптовалути, ether и bitcoin отговарят за почти две трети от целия криптопазар, който се оценява на $2,36 трлн.

Част от зашеметяващото поскъпване на ether през 2021 г. е фактът, че благодарение на нея инвеститорите могат да купуват и NFT.

Между bitcoin и ethereum има значителна разлика — докато ethereum е блокчейн като bitcoin, разликата е, че криптовалутата на Бутерин може да бъде програмирана и върху нея да бъдат създавани "умни договори", които валидират споразумения. Може да се каже, че на базата на ethereum могат да бъдат писани приложения, както те се пишат за iOS или Android.

Според WSJ през първите четири месеца на 2021 г. са създадени 7 млн. нови сметки, които държат ether, а общият им брой вече е над 55 млн. Общите трансакции достигат $1,5 трлн.