След близо година очакване, първите борсово търгувани фондове, проследяващи цената на Етер - втората най-популярна криптовалута след Биткойн, вече са факт. Американската Комисия за ценните книжа и борсите (SEC) разреши търговията на общо 9 ETF-а на три борси.

Сред тях има такива на Fidelity, BlackRock и Greyscale Investments.

Това се смята за нова голяма победа за криптосферата, след като през януари след съдебно решение SEC дадоха "зелена светлина" на Биткойн борсово търгуваните фондове - след 10-годишна битка.

Американският регулатор одобри Биткойн ETF: какво означава това за инвеститорите

САЩ одобри Биткойн ETF: какво означава това за инвеститорите

До развръзката с одобрението на 11 спот Биткойн борсово търгувани фонда (ETF) се стигна след 10-годишна сага

Появата на този тип ETF-и е важна, защото позволява на традиционни инвеститори, които по технически или регулаторни причини не могат директно да притежават криптовалути, да имат експозиция към тях. Дебютът на фондовете през зимата беше един от най-успешните в историята с привлечени над 33 млрд. долара към края на юни, става ясно от данни на Morningstar Direct, цитирани от "Ройтерс".

Агресивната конкуренция между Биткойн ETF-ите доведе до ниски или даже нулеви такси, като сега при Етер нивата са сравними.

"Броят на хората, които имат експозиция към Етер, е възможно да нарасне страшно много", коментира пред Money.bg Владислав Драмалиев - криптоексперт и основател на конференцията и хакатон ETHSofia, която ще се проведе през октомври в София и ще събере у нас водещи експерти в сферата на дигиталните активи, макроикономисти, софтуерни разработчици и други.

Биткойн ETF: Сделки за $4,6 милиарда за първите 24 часа

Биткойн ETF: Сделки за $4,6 милиарда за първите 24 часа

Доминират познати борсови имена

По думите му тепърва ще разберем "дали това събитие вече е включено в цената и, след като се случи, по-скоро се очаква някакъв спад, или има много капитал, който иска да има експозиция не само към Биткойн, но и към Етер".

Голямото "Но"

Голям проблем за по-добре ориентираните в технологията инвеститори е решението на SEC да не включи т.нар "заключване" (staking), което е основна характеристика на блокчейна Ethereum - чрез него потребителите получават пасивен доход, ако "заключат" част от етерите си с цел обезпечаване сигурността на мрежата.

Годишната доходност към момента е около 3,1%.

Според Драмалиев именно това може да намали интереса на институционалните инвеститори: "Може би за големите инвеститори, които са на "Ти" с технологията, ще е по-изгодно да си купят истинския актив и да използват решение за staking".

Да теглим чертата

Повечето анализатори са на мнение, че не можем да очакваме повторение на еуфорията около Биткойн ETF-ите - даже само заради мащабите на Етер, които са няколко пъти по-малки. Според Galaxy Research новите ETF-и може да привличат около 1 млрд. долара месечно.

Консенсусът сред запитани от "Ройтерс" експерти е, че Етер борсово търгуваните фондове може да достигнат около 25% от привлечения капитал на тези, които проследяват цената на Биткойн. Има и доста по-песимистично настроени.

Владислав Драмалиев: Не влизайте в крипто с идеята за бързо забогатяване

Експерт: Не влизайте в крипто с идеята за бързо забогатяване

Цената на Биткойн може да мине 100 000 долара в първите месеци след халвинга, смята той

Това обаче не прави цялото упражнение лишено от смисъл - най-малкото, защото тепърва ще трябва да проследим реакцията на пазара.

"За мен това е по-скоро положителна новина и се радвам, че още един криптоактив е легитимиран от традиционните финансови институции и пазари и се предоставя по-улеснен достъп до наистина големи капитали", коментира Драмалиев.