Еврокомисарят за търговията Карел де Гухт днес ще препоръча да бъдат въведени наказателни вносни мита върху китайските слънчеви панели, като така ще се постави бариера, целяща да защити европейските производители, съобщава БТА.

Има обаче риск Пекин да се разсърди, информира Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Този случай подчертава компромиса, пред който е изправен Брюксел, тъй като Европа се опитва да се защити от евтиния внос, а същевременно се нуждае от Китай, който е вторият по големина търговски партньор на евросъюза, за да помогне на общността да излезе от рецесия.

Очаква се днес Карел де Гухт да заяви пред останалите еврокомисари, че Брюксел трябва да наложи мита, за да се защити от китайското производство, което в периода 2009-2011 година нарасна четири пъти, надхвърляйки световното търсене. Дипломати посочиха, че след днешната среща Карел де Гухт ще предложи мерките на среща на търговски специалисти от всички страни от ЕС, които се очаква да го подкрепят, позволявайки временните мита да влязат в сила от 6 юни.

Решението за въвеждане на митата все пак ще остави вратата отворена за преговори с Пекин преди декември, като има възможност да се избегнат мита, които могат да бъдат наложени за срок до пет години. Миналата година САЩ въведоха мита върху китайските слънчеви енергийни продукти, изтъквайки, че бързото разрастване на Китай в този сектор е създало прекалено голямо предлагане.

Първоначалните европейски мита върху китайските слънчеви панели вероятно ще бъдат около 30 процента или повече, което ще направи китайския износ по-малко привлекателен в Европа, посочи източник на Ройтерс. Преди десетилетие Китай почти нямаше капацитет за производство на слънчеви панели, а през 2011 година е изнесъл панели за над 21 милиарда евро (27,45 милиарда долара) в ЕС.