Основният въпрос след безпрецедентното в историята понижение на топ "ААА" кредитния рейтинг на САЩ от страна на рейтинговата агенция S&Poor's е какво влияние ще има това решение върху и без това силно изнервените и стресирани инвеститорите на международните капиталови пазари.

С оглед, че едно такова решение за възможно понижение на кредитния "ААА" рейтинг на САЩ не може да се счита за голяма изненада (с оглед, че финансовите пазари в последните седмици вече оцениха възможността за загуба на топ кредитния рейтинг на САЩ от поне от една от кредитните водещи агенции), негативното влияние на финансовите пазари може да бъде само краткосрочно. Все пак се очаква нова първоначална вълна от разпродажби на акции на Wall Street в началото на следващата седмица след като през настоящата седмица фондовият пазар претърпя най-големия си спад от началото на финансовата криза през есента на 2008г. Индексът DJIA затвори в петък с повишение от 60.93 пункта или ръст от 0.54% в 11 444.61 пункта, след по-добрите данни за пазара на труда в САЩ за юли и след като все пак по-рано през петъчната търговия имаше нов силен негов спад до поредно най-ниско ниво за годината в 11 139 пункта. Въпреки този позитивен край на петъчната търговия, за изминалата седмица, DJIA се срина с цели 699 пункта - най-големия негов едноседмичен спад от октомври 2008г. (дни след фалита на Lehman Brothers през средната на септември месец, което "натисна спусъка" на световната финансова криза тогава). В основната на този силен седмичен спад на акциите на Wall Street бяха серията слаби икономически данни от САЩ и риска американката икономика да се окаже на ръба на нова рецесия. Но за този спад фактор бяха именно и опасенията за възможна загуба на "ААА" топ кредитния рейтинг на САЩ от страна на поне една от трите водещи агенции (което вече да се окаже „отработено” от пазарите?). Поради това новият очакван трус на фондовите борси може да бъде само краткотраен.

По-важно е как ще реагират дълговите пазари в САЩ (пазарите на US Treasuries), тъй като евентуална уплаха и изтегляне на инвеститорите от американски дългови книжа (продажби на US Treasuries) ще доведе до рязко повишение на техните лихви. Това от своя страна ще доведе до повишение на лихвите по заемите на потребителите и бизнес в САЩ с оглед, че лихвите по ипотеките и другите заеми са "вързани" към лихвите на US Treasuries.

Според анализатори обаче, с или без понижение на "ААА" рейтинга на САЩ, US Treasuries все още остават една от най-сигурните и безопасни инвестиции в света. Показателно за това беше поведението на финансовите пазари през изминалата седмица. Въпреки срива на фондовите пазари около опасенията за втора икономическа рецесия в САЩ и около дълговите проблеми и кредитния рейтинг на водещата световна икономика, инвеститорите предпочитаха отново да търсят "убежище" купувайки американски дългови книжа. Това доведе до силно повишение на техните цени и спад на лихвата/доходността по тези книжа към най-ниското ниво за годината, като лихвата по 10г. US Treasuries падна към 2.39% спрямо 2.75% в началото на изминалата седмица.

Не е ясно и как ще реагира долара на forex пазара на понижения кредитен рейтинг на САЩ. От една страна това би трябвало да доведе до натиск от продажби на долари, но вероятно отново главно спрямо двете "валути-убежище" каквито в последно време се явяват JPY и CHF. Натискът върху долара спрямо останалите т.н. риско-търгувани валути като EUR, AUD, CAD, GBP, NZD ще зависи главно от това дали решението на S&Poor's да понижи "ААА" рейтинга на САЩ ще доведе до ново силно повишение на Risk Aversion (силно повишение на напрежението) на глобалните финансови пазари (което би ограничило едно по-силно покачване на тези валути спрямо долара и би довело до нов техен спад в кросовете с JPY и CHF). Ще се следи внимателно в началото на следващата седмица и поведението на европейските дългови пазари, тъй като евентуални трусове на американския дъгов пазар (продажби на US Treasuries) може да доведе и до нови трусове и задълбочаване на европейската дългова криза (бягство на инвеститорите към дълговите книжа на Германия и Великобритания и продажби на дългови книжа на Италия и Испания), което не би било позитивен фактор за еврото спрямо долара.