Качествените енергоспестяващи крушки струват между 4 и 10 лева, сигнализират фирми производители дни преди влизането на пълната забрана за обикновените крушки. 1 септември тази година е крайният срок за излизане от употреба на крушките с нажежаема жичка според директива на Европейската комисия. Целта е да се намали с една трета разходът на ток за домакинствата във всички страни от ЕС.
Избирайте енергоспестяващи лампи на цена от 4 лева нагоре, съветва производителят на българската марка енергоспестяващи лампи Realux. Тези крушки имат гарантиран живот от 6 до 12 хиляди часа, което значи, че могат да се използват от 5 до 10 години, и са от енергиен клас А, най-високият по класификацията на ЕС за електрически уреди. На пазара има и икономични крушки за около 1-2 лева, но те най-често изгарят след месец-два, шумят и светлината им става все по-бледа с времето, допълват оттам.
5 пъти се намалява потребяваната енергия и сметките за ток, когато се използват икономични крушки. Например Realux изчисляват, че едно домакинство с 10 лампи ще плаща над 115 лв. по-малко за ток на година, ако замени обикновените крушки с енергоспестяващи.
10 обикновени крушки от 75W изразходват по 2250W електроенергия дневно, ако работят по 3 часа на ден. При цена на тока от 0.175 лв./кВтч, това е близо 40 стотинки дневно, 12 лв. на месец или 144 лв. за една година. Същото домакинство с 10 енергоспестяващи крушки от 15W, които отговарят на 75W на обикновените лампи, изразходва по 450W дневно, отново за 3 часа работа на ден. Това означава разход от 8 стотинки на ден, 2,40 лв. на месец или 28.8 лв. годишно.
Според неформални проучвания над 50% от българите твърдят, че вече използват енергоспестяващо осветление. Според допитване на Realux сред 50 хиляди потребители най-предпочитаната светлина за ежедневието е така наречената топло бяла светлина (2700К), която е по-близо до слънчевата.
jasentcho
на 27.08.2012 в 15:08:56 #4Тия лампи (не са крушки, понеже нямат форма на круша!) излъчват пулсиращо електромагнитно поле, което увеличава и без това сериозното електромагнитно замърсяване в домовете ни .На около 30-40 сантиметра от лампата има недопустими стойности на АМ модулиран сигнал с честота няколко десетки KHz. Затова съветът ми е да сте по-далеч от тях. За нощни лампи не бива да се използват, както и за бюра, работни маси и пр. Иначе спестяват ток, даже понеже работят като капацитивен товар компенсират влошения фактор на мощността от фризери, климатици и всякакви уреди с електродвигатели. От тая гледна точка и енергото е на далавера.
hellwitch
на 27.08.2012 в 14:54:17 #3Иначе да статията е "платена", защото не казва нищо ново - качеството струва пари независимо за каква стока става дума. А пък са дали името на компанията
hellwitch
на 27.08.2012 в 14:52:23 #2Да де ама прокапалия кран ти прецаква мивката, от влагата избива мухъл и т.н. А при една керамична батерия тези проблеми изчезват реално погледнато "завинаги". Това, че има обективно по-голям проблем със "Софийска вода" и другите ВиК монополисти и тяхната мрежа по никакъв начин не оправдава личното безхаберия. Принципа е същия и в единия и в другия случай.
hydra
на 27.08.2012 в 14:39:03 #1Пропуснали са да напишат: "ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ". Имаменергоспестяващи крушки по 8 лева. Имам и по два. Все още никоя не ми е изгоряла. Икономията от тези крушки е като икономията от чешмата. "Ооо, крана ти капе! по две капки на минута. За година знаеш ли с колко те набутва". Да ама аз съм се обаждал на В&К за авария, при която улиците стават на река и идват да я оправят на следващия ден. Тази изтекла вода после ми я слагат в режийните разходи и това което плащам за нея е стотици пъти повече, от онова от прокапал кран.