„34% от хората по света очакват по-трудна икономическа година", обобщава проучване на „Гълъп интернешънъл" от първата си страница „Класа"
34% от световното обществено мнение очаква по-трудна в икономически аспект нова година. Данните са от световното социологическо проучване, наречено „Край на годината", провеждано всяка година от асоциация „Галъп интернешънъл". Последното издание на проучването, проведено в периода октомври - декември 2011 г., събира мненията на над 52 000 мъже и жени от над 58 държави от всички краища на света.
Миналата седмица публикувахме данни за общите очаквания на хората по света за новата година. Според резултатите от проучването регистрираме ръст в дела на песимистичните очаквания за 2012-а спрямо очакванията за 2011 г.

Подобна е тенденцията и що се отнася до очакванията за икономическата ситуация през 2012 г. 34% от анкетираните в 58-те страни по света заявяват, че очакват година, изпълнена предимно с икономически трудности и продължаваща криза. Този дял песимистични оценки е значително по-висок от дела на негативните икономически прогнози, изразени от общественото мнение за 2011 г., 28% от анкетираните по света очакваха 2011-а да е трудна в икономически аспект.

Малко под една трета (31%) от запитаните по света се надяват на икономически подем и просперитет през новата 2012 г. Този процент е без промяна спрямо данните от миналогодишното проучване.

Африка е най-оптимистичният регион от света що се отнася до очакванията за икономическото положение през новата година - две трети от африканците прогнозират икономически подем през идващите дванадесет месеца. На обратния полюс са страните от Западна Европа - в региона преобладават песимистичните очаквания - 52% очакват икономически трудности.
Още от статията на „Класа"

„Трета банка бе осъдена за високи лихви по кредит", разкрива от първата си страница „Сега"
Гражданите постигнаха нова съдебна победа в битката с неравноправните клаузи, които някои банки залагат в договорите за заеми. Двама кредитополучатели са осъдили Пощенска банка за надвзети лихви и такси за близо 10 000 евро, научи в. "Сега". Делото е заведено в Софийския районен съд, а решението на СРС е от края на 2011 г. Съдът е установил, че банката едностранно и необосновано е вдигнала лихвата по кредита. Засега делото е спечелено само на първа инстанция, но то разбива мита, че ако веднъж си подписал договор капан, остава ти само безропотно да го изпълняваш.

През 2008 г. двамата клиенти (не съобщаваме имената им, защото са лични данни) изтеглили 250 000 евро ипотечен кредит за покупка на жилище от Пощенска банка, която сега е част от Юробанк И Еф Джи. Имали възражения срещу някои точки от проектодоговора, но банката отказала да ги коментира и променя и те подписали. Два месеца по-късно хората с изненада установили, че сметката, обслужваща заема им, олеква със сума, по-голяма от договорената месечна погасителна вноска. Банката им обяснила, че това се дължи на увеличение на лихвата. Не след дълго последвал нов скок на лихвата и в края на 2008 г. месечното обслужване на заема вече излизало с 278 евро повече от първоначално договореното. Двамата продължили да плащат солените суми, но решили да се обърнат към съда.

В договора за заема пише, че банката има право да увеличава лихвата. Съдът обаче вижда проблем - на потребителя не е дадена никаква възможност да се откаже от договора и да го прекрати без санкции, ако банката едностранно промени и влоши условията по кредита. СРС цитира Закона за защита на потребителите, според който не може доставчикът на финансова услуга да има право да вдига цената, а клиентът да няма право да се откаже от договора. Точно това гласи и Европейската директива, която защитава потребителите на финансови услуги. Юристите на банката са възразили в съда, че клиентът може да се откаже, ако не му харесват промените.
Още от статията на „Сега"

„Данъчна честитка за всеки с борч над 1000 лв.", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Столичната община ще праща писма по домовете на всички граждани, които дължат над 1000 лв. за данъците "сгради" и "автомобил" и за такса "смет". "Честитките" ще пристигат регулярно, докато хората не си платят налозите за минал период, обяви зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Давностният срок за местните данъци и такси е 5 години, а за първи път от тази пролет общината ще погне и малките длъжници.

Писма ще получават и всички фирми, които са натрупали задължения над 50 хил. лв., обясни още Барбалов. През миналата година кметството е събрало 95 млн. лв. от стари вземания от компании, като 65 млн. лв. са от такса смет. По данни от март 2011 г. дължимите суми за налози са 333 млн. лв.

През миналата година Столичната община е дала на частен съдебен изпълнител общо 178 фирми. Сред тях са магазините на бизнесмена Христо Ковачки - "Европа", и бившият металургичен комбинат - "Кремиковци".

До момента от магазини "Европа" са събрани 1,5 млн. лв., а от комбината - 7 млн., обясни Барболов. По думите му се прави ревизия на дълговете на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който от години не е плащал такса смет. Той добави още, че МВР се е издължило за басейна "Спартак", но не поясни за какви суми става въпрос. Сред новите длъжници обаче е и един от софийските молове, който има да внася 579 хил. лв. за налози в общинската хазна.

Проверка на задълженията ще се прави и на вероизповеданията, обясниха още от "Московска" 33. По разпореждане на кмета Йорданка Фандъкова се създава работна група, която да проучи възможностите таксата смет за обредните домове да се плаща според количеството боклук, тъй като в момента била непосилна. Според справката на общината Мюсюлманското вероизповедание има да внася 629 хил. лв. за налога за боклука.
Още от статията на „Монитор"

"Държавата изтласква частника от горите" е едно от водещите заглавия на „Труд"
Над 100 държавни горски стопанства, които са поделения на създадените преди година шест държавни горски предприятия, може да получат право да извършват дърводобив. Промяната е заложена в проекта за поправки на Закона за горите и ако мине в парламента, ще удари жестоко бизнеса на частните фирми в бранша, оплакаха се пред "Труд" от Коалиция "Да спасим горското предприемачество в България".

Парадоксът е, че в момента държавните горски предприятия организират търговете за дърводобив. Така че, ако самите те започнат и да се състезават в конкурсите за сеч, означава, че едновременно ще са и организатори, и участници в търговете. Явен конфликт на интереси, при който гората става тясна за частния бизнес.

Какви са опасенията

"Ще стане пълна какофония. В момента няма текст, който да регламентира подобни ситуации", коментира Антоний Стефанов от БУЛПРОФОР, браншово сдружение на горските предприемачи и на лесовъдите.

"20 години се мъчим да правим бизнес, да наемаме работници, да работим на светло. Сега всичко това ще отиде на вятъра. Недопустимо е в условия на криза да се позволи на поделенията на новосъздадените шест държавни фирми да извършват и дърводобив", коментира Иван Пенков, шеф на Асоциацията на горските фирми.

Той добави, че нововъведението ще докара и солидни харчове на хазната, защото в момента държавните горски стопанства не разполагат с работници и техника за дърводобив.

"Крайният резултат ще е неравнопоставеност между държавните и частните фирми. Със сигурност терените с по-лесен достъп до дървесината и такива с по-скъпи дървета ще се възлагат на държавните дружества, а за частния сектор ще останат най-труднодостъпните масиви. Недопустимо е да се дава възможност на държавните фирми сами да секат и сами да се контролират", категорични са от БУЛПРОФОР.
Още от статията на „Труд"

„Забрана за шистов газ до приемане на екозакон", съобщава от първата си страница „24 часа"
Мораториум за проучването и добива на шистов газ ще бъде приет от Народното събрание в сряда. Това прогнозира зам.-шефът на икономическата комисия в парламента и депутат от ГЕРБ Валентин Николов.

Така България ще стане втората страна след Франция, която слага забрана на шистовия газ. Мораториумът ще бъде гледан още днес на извънредно заседание на икономическата комисия.

Избира се вариант за временна забрана, докато бъде изработено законодателство, което да гарантира опазването на природната среда при проучването и добива на този вид газ. Една от гаранциите е задължителна оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) при проучване и добив на над 1000 м дълбочина, обясни Николов. Със зам.-министъра на икономиката Делян Добрев бил обсъждан вариант, в който да не могат да бъдат заобикаляни гаранциите.

Мораториумът, който ще гласува Народното събрание, е на база на законодателно решение, което е внесено от РЗС още през ноември 2011 г. Той е допълнен с предложения на инициативния комитет срещу проучванията и добива, който организира масови протести в събота.

В парламента има още внесени и решения за мораториум от "Атака" и БСП. Социалистите са преписали френския закон, който забранява тези дейности, докато не се открие друг метод за проучване и добив, каза още депутатът Николов.

Той уточни, че групата на управляващите е взела решението за временната забрана на проучванията преди протестите, които се проведоха в събота в 12 града.

Очаква се в сряда председателят на парламента Цецка Цачева да внесе решението за гласуване в пленарна зала и то да бъде прието още тогава.

Депутатът от ГЕРБ смята, че след като има напрежение сред избирателите, са длъжни да реагират. Подземните води в Добруджа имали особеност, те били в безотточно подземно езеро, което се разпростирало и на територията на Румъния. Така че хората трябвало да имат гаранция, че то не може да бъде замърсено. Друг е въпросът, че Румъния ще проучва и ще разработва находища, каза Николов.
Още от статията на „24 часа"

„Гард на Бойко пази Плевнелиев", четем от първа страница на „Стандарт"
Човекът, който от няколко години бди за сигурността на Бойко Борисов, ще оглави Националната служба за охрана, научи "Стандарт". Генерал Тодор Коджейков, досегашен зам.-шеф на НСО, скоро ще стане началник на държавните гардове. Рокадата ще съвпадне с трансформирането на службата в агенция към Министерски съвет.

Промяната е планирана отдавна, но се изчаква новият президент Росен Плевнелиев да влезе на "Дондуков" 2.  Като шеф на службата Коджейков ще има грижата за охраната на държавния глава. Генералът е неотлъчно до Борисов още от 2006 г., когато сегашният премиер беше столичен кмет. Коджейков е минал през всички етапи от йерархията на НСО. Като лейтенант започва да охранява президента Желю Желев, а по-късно и неговия наследник - Петър Стоянов.
Още от статията на „Стандарт"

"Standard & Poor's съсече рейтингите на девет страни от еврозоната" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Петък, 13 януари, се превърна в истинска сеч за рейтингите на страните от еврозоната, след като агенция Standard & Poor's понижи оценката си за кредитоспособността на 9 страни от единното валутно пространство.

Кой как пострада

Агенцията намали кредитните рейтинги на девет европейски страни и даде негативни преспективи на всички страни от еврозоната с изключение на Германия и Словакия. Намаляването на рейтингите, с което Франция и Австрия губят досегашните си максимално високи оценки (от ААА на АА+), е тежък удар за способността на европейския валутен съюз да се пребори с влошаващата се дългова криза, отбелязват световните агенции.

Оценката за Италия е намалена от А на ВВВ+, а на Испания - от АА- на А. Понижени са и рейтингите на Португалия (от ВВВ- на ВВ), Кипър (ВВВ на ВВ+), Малта (от А на А-), Словакия (от А+ на А) и Словения (от АА- на А+). Оценките на Белгия (АА), на Естония (АА-), Финландия (ААА), Германия (ААА), Ирландия (ВВВ+), Люксембург (ААА) и Холандия (ААА) остават без промяна.

Прогнозите по рейтингите на Австрия, Белгия, Кипър, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия, Португалия, Словения и Испания са определени като негативни, което означава възможност за понижаването им тази или идната година. Гърция отдавна е с отрицателна прогноза.

Изключение от отрицателните прогнози, които вече важат на практика за всички страни от евророзоната, се прави само за Германия и Словакия, за които прогнозите остават "стабилни", отбелязва Франс прес.

В съобщението на рейтинговата агенция се казва, че действията, предприемани през последните седмици от европейските политици, не са достатъчни за пълноценно решаване на проблемите на
еврозоната.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Чиновниците останаха без пари за извънреден труд", информира „Сега"
От началото на 2012 г. не е ясно как и в какъв размер държавните служители ще получават допълнително възнаграждение за извънреден труд, което по закон им се полага. В края на 2011 г. МС е отменил текстовете в наредбата за служебното положение, регламентиращи въпросното заплащане, но те не се появяват в друг нормативен акт. С текстовете се гарантираха 50% над надницата за извънредните часове в работни дни, 75% - в почивни, и 100% на национални празници, колкото са ставките и по Кодекса на труда.

Хаосът в нормативната база настъпи след промени в куп наредби, които кабинетът прие в опит да ускори реформата в администрацията. Основната част от нея е именно въвеждане на нов начин на заплащане. Парламентът обаче не гласува поправките в Закона за държавния служител, с които трябваше да се създаде новата формула за плащане.

Освен парите за извънреден труд чиновниците в държавната администрация са на път да загубят и част от допълнителния си отпуск при работа на ненормиран работен ден. При такъв договор те нямат право на допълнително възнаграждение за извънреден труд в работни дни, затова той им се компенсира с повече отпуск. По Кодекса на труда почивката е минимум 5 дни, а по Закона за държавния служител - до 12. И двата закона гарантират само 20 дни отпуск. Така служителите са в по-неблагоприятна ситуация, тъй като могат да получат по 1 ден, докато работещите в частния сектор не могат да вземат по-малко от 5, а при желание работодателят може да им даде и над 12 дни.
Още от статията на „Сега"

„Животът е поскъпнал с 4,2% за година", информира „Класа"
Средногодишната инфлация за януари - декември 2011 г. спрямо януари - декември 2010 г. е 4.2%, съобщи НСИ в края на миналата седмица. Така показателят надмина заложеното в бюджета поскъпване от 3,7 на сто и 3,9 на сто в коригираната тригодишна макрорамка. Донякъде добрата новина е, че в края на годината темпът на поскъпване на живота у нас се е забавил. През декември инфлацията е била 2,8% на годишна база, като намалява с 1,7 на сто спрямо 2010 г. За периода 2000 - 2011 г. най-ниската годишна инфлация (0,6%) е измерена през 2009 г., а най-високата (12,5%) - през 2007 година, отчете още националната статистика.

През 2011 г. двата месеца с най-голямо увеличение на цените на потребителските стоки и услуги са февруари (1,2%) и октомври (0,8%), а с най-голямо намаление - юни (-0,9%) и август (-0,3%). През май, юли и септември цените са останали на равнището от предходния месец. Спрямо ноември в края на годината месечната инфлация е била едва 0,1%.

В края на 2011 г. в сравнение с предходната година е измерено увеличение на цените в осем от дванадесетте потребителски групи, като най-голямо е увеличението на цените на услугите за образование (4,5%), хранителните продукти и безалкохолните напитки (4,3%) и на стоките и услугите в транспорта (4,0%). Намалели са стоките и услугите, свързани със свободното време (-2,3%), на стоките и услугите в съобщенията (-0,6%) и на жилищното обзавеждане, домакинските уреди и други стоки за обичайно поддържане на дома (-0,2%).

През декември леко са поскъпнали спрямо ноември цените на алкохола и тютюневите изделия - с 0,1 на сто, но спрямо последния месец на 2010 година не се наблюдават изменения. На месечна база храните продължават да поскъпва с нови 0.1%, с толкова са се увеличили цените на облеклото и обувките, на здравеопазването, поддръжката на жилищата. Транспортът е поевтинял с 1.1%, на съобщенията - с 0.3%.
Още от статията на „Класа"

"Ядем наполовина по-малко хляб", информира „Монитор"
От началото на годината консумацията на хляб е паднала с над 40 на сто, отчитат от Регионалната асоциация на хлебопроизводителите в Добрич. "Сравнението е с октомври и ноември миналата година, но според колегите ни толкова висок процент на свито потребление никога не сме отчитали", коментира шефът на браншовата структура Тошко Няголов. Той уточни, че по принцип през януари консумацията малко пада, защото част от хората вземат ренти в натура - брашно, и сами си месят.

Спадът на консумацията според Няголов е засегнал както малки, така и големи хлебопроизводители. По данни на браншовата структура един от големите хлебозаводи в Добрич, който зарежда с насъщния цялата страна, се принудил да спре две от линиите за производство на хляб.

Хлебопроизводителите твърдят, че работят на ръба и дори на загуба. Не помагат и триковете, които някои прилагат - намаляване на грамажа - 500 - 600 г, и съответно - по-ниска цена за самун. Цената на хлебното брашно към момента е на ниво от края на миналата година. Мелниците го търгуват на цени от 640-665 лв. за тон с ДДС, обясни Няголов. Няма промяна и в цената на хляба. 700-грамов самун от най-масовия хляб се търгува за 90 - 95 стотинки.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) потреблението на хляб като цяло наистина намалява, но през последните една-две години се забелязва тенденция към увеличение. През 2010 г. например едно домакинство средно е консумирало 161,3 кг бял хляб. В сравнение с 2001 г., когато сме изяли над 253 кг хляб, намалението е с 37 на сто.

Най-ниското потребление на насъщния у нас е през 2009 г. Тогава НСИ е отчела, че на домакинство се падат 156 кг консумиран хляб. След 2009 г. се забелязва тенденция за слаб ръст в консумацията.
Още от статията на „Монитор"

"Разнобой за "Белене", обобщава „Труд"
Британската банка HSBC, която беше избрана за консултант по проекта АЕЦ "Белене", ще е готова чак в средата на октомври с пълния си анализ доколко е изгодно за България строителството на централата, научи "Труд". В края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че до три седмици очаква да бъде взето решение за централата. "Проектът ще бъде одобрен или отхвърлен на база на преценката за ефективността, цената и безопасността му", каза тогава Борисов пред БНТ. Министърът на енергетиката Трайчо Трайков пък заяви, че площадката на "Белене" е подходяща за всичко друго, но не и за енергийно производство. Той отново застъпи идеята за изграждането на допълнителен блок в АЕЦ "Козлодуй", което било по-евтин вариант.

Според близък до проекта източник, ако през февруари се вземе решение за бъдещето на "Белене", то няма да е основано на оценката на HSBC, защото тя ще липсва.

България избра британската банка за консултант по проекта в края на 2010 г., но подписа договор с дружеството в средата на април 2011 г. Срокът за изпълнение на заданието е 18 месеца. Твърдият хонорар на HSBC е 2 млн. евро плюс комисиона 0,95% от цената на централата, ако банката договори и финансиране за "Белене".

Целта на консултанта е да анализира ситуацията, в която се намира проектът. Досега от дружеството са изчислили, че има пазар за електроенергията от нова ядрена мощност. Предстои да се оцени колко ще струва атомната централа и на каква цена би се продавал токът от нея.
Още от статията на „Труд"

„Израел наема 3500 наши строители", пише „Стандарт"
Работодатели от Израел търсят 3500 строители от България. Наемането им ще започне от началото на април съгласно наскоро подписаната междуправителствена спогодба за временна заетост. Две трети от всички работни места са за кофражисти и арматуристи. Търсят се и около 700 плочкаджии и 350 майстори на мазилката.

До 20 февруари всички мераклии за гурбет в Израел трябва да подадат документите си в бюрата по труда по местоживеене. Одобрените ще подпишат едногодишни трудови договори с местни работодатели. Контрактите може да бъдат продължени максимум до 3 години и половина. Кандидатите трябва да представят документ за завършено образование по специалността и трудова книжка, която да отразява най-малко 3 години професионален опит. С трудов стаж над 5 години диплома по специалността не е нужна.

Заради тежките климатични условия в тази част на света и работата на височини изискванията към българските строители са да са на възраст между 25 и 40 години, както и да са в добро здраве. Те не трябва да са работили в Израел преди това. Не трябва и да са осъждани.

Заплатата няма да е по-ниска от 1500 щатски долара при 211 работни часа на месец. Един щатски долар е равен на 3,8 израелски шекела. За всеки час извънреден труд се плаща допълнително по завишена тарифа. Като допълнение към заплатата работодателят ще прави месечен депозит от 180 долара по сметка на работника.
Още от статията на „Стандарт"