Процесът на либерализацията на енергийните доставки, който в момента е започнал, трябва да доведе до понижаване на цените за крайния потребител, а не обратното, защото има такава опасност. Това заяви председателят на СДС Мартин Димитров по време на кръгла маса на тема „Топлофикациите в България. В търсене на успешни модели за успешно развитие".

В дискусията участват още заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов, представители на ДКЕВР, на топлофикационните и електроразпределителните дружества. Николов обяви, че подкрепя включването на текстовете в Закона за енергетиката, които забраняват централното отказване от услугите на „Топлофикация". Той подкрепи тезата си с това, че в много европейски страни е така.

По думите му през тази година се предвиждат промени в Закона за енергетиката и за енергийната ефективност, които да гарантират едно прозрачно отчитане на сметките, както и постигането на по-голяма енергийна ефективност.

В момента в България около 19% от потребителите се отопляват с централно топлоподаване, 30% - на дърва, 13% - с въглища и около 37% - с ток. Това заяви експертът от МИЕТ Димитър Куюмджиев.

Той предложи всички дружества, произвеждащи топлинна енергия, трябва да инвестират в това да инсталират когенерационни инсталации за произвеждането на електроенергия. Тази допълнителна възможност за постъпленията в топлофикациите от производството на електрическа енергия ще подобри финансовото състояние на дружеството, което от своя страна ще доведе и до по-ниски цени.

Преди това в сутрешния блок на БНР заместник-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски заяви, че политиканстването в предишни години стои в основата на проблема с несъбраните дългове на топлофикациите. "На това поле бяха упражнени доста словесни и риторични умения, и политически хватки за набиране на избиратели, които в крайна сметка водят до своите икономически последици. Тоест българинът остана с впечатлението, че това е нещо, което му бърка в джоба принудително, че то може да бъде игнорирано, че не всичко е справедливо", подчерта Терзийски.

Според него несъбраните вземания на топлофикационните дружества през последните години са от порядъка на 320 млн. лв. Терзийски посочи още, че разходите на фирмите в сектора се определят от свободния пазар, а приходите им - от действията на управляващите. Терзийски обясни как по принцип може да се постигне ефектът на социална поносимост: "Подчертаваме от доста време, че при всички случаи трябва да се диверсифицират източниците на горива. Вариант е генерирането на енергоносители като национален продукт, тоест това е използването на местните енергийни източници. Не на последно място да се използват максимален брой работни места, създаващи принаден продукт в България."