Светът добавя най-малкото количество нови въглищни мощности от две десетилетия насам, разбираме от нов доклад, цитиран от Daily Sabah. В същото време използването на изкопаеми горива все още нараства в Китай и Индия.

Въглищата представляват малко над една трета от световното производство на електроенергия и постепенното им премахване е от основно значение за постигане на целите, свързани с изменението на климата. Само 44 гигавата (GW) нови въглищни мощности са произведени в световен мащаб миналата година, най-ниската цифра от 2004 г., според доклада на група изследователски организации и неправителствени организации, фокусирани върху енергията и околната среда.

"Миналата година беше предвестник на предстоящите неща за въглищата, тъй като преходът към чиста енергия напредва с пълна скорост", коментира Кристин Шиърър от Global Energy Monitor, която е съавтор на доклада.

Производството на въглища в Индия надхвърли 1 милиард тона

Производството на въглища в Индия надхвърли 1 милиард тона

Централите, захранвани с въглища, осигуряват повече от 70% от електроенергията на страната

И все пак, новият капацитет все още изпреварва затварянето на въглища, което означава нетно увеличение на глобалния въглищен флот, се отбелязва в доклада.

Снимка 568979

Източник: iStock by Getty Images

Китай започна изграждането на рекорден брой въглищни централи миналата година. Миналата година също отбеляза рекорден брой нови предложения за въглища в Индия, предупреждава докладът.

"Все още е необходима работа, за да се гарантира, че въглищната енергия е преустановена в съответствие с Парижкото споразумение за климата, особено в най-богатите нации в света", казва Шиърър.

"Съмнителни" въглищни технологии

Международната агенция по енергетика (МАЕ) казва, че глобалното търсене на въглища ще достигне плато от 2024 г. до 2027 г., като намаляващото потребление в развитите страни ще бъде до голяма степен компенсирано от растежа в развиващите се икономики. Електроенергийният сектор на Китай представлява една трета от всички въглища, консумирани в световен мащаб, според МАЕ, което прави прехода от гориво ключово към глобалните тенденции.

Докато строителството на въглища достигна рекордни върхове в Китай миналата година, новите разрешителни в страната намаляха от главоломните нива, наблюдавани през предходните две години, се казва в доклада. А в Югоизточна Азия, където въглищата задвижват нововъзникващи икономики като Индонезия, новите предложения за изкопаеми горива са отказали.

Това е резултат от различни сделки и ангажименти в Индонезия, Малайзия, Филипините и Виетнам за постепенно премахване на използването на въглища, се казва в доклада. Но сред богатите икономики Япония и Южна Корея бяха изтъкнати заради популяризирането на "съмнителни въглищни технологии за "декарбонизация" в страната и чужбина".

Докладът предупреждава, че тези технологии са "скъпи и е малко вероятно да осигурят дълбокото намаляване на емисиите, необходимо за стабилността на климата". Основният сред тях е съвместното изгаряне с амоняк в централи, работещи с въглища.

Заместването на част от въглищата, използвани в завода, с амоняк може да намали емисиите, но профилът на емисиите на амоняка зависи от това как се произвежда. И дори съвместното изгаряне с амоняк с ниски емисии все още произвежда повече въглероден диоксид, отколкото много други технологии за производство на електроенергия, предупреждава докладът.

Акцентира се и върху несигурността относно ангажиментите за въглища в Съединените щати след завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост. Въпреки това повече въглищни централи са затворени по време на първия мандат на Тръмп, отколкото при неговия предшественик Барак Обама или наследника му Джо Байдън.

"Първият мандат на Тръмп показва трудността да се противодейства на намаляващата икономическа осъществимост на въглищната енергия в САЩ, съчетана с напредналата възраст на въглищните централи в страната", пише още в доклада.

Зелен преход? Търсенето на въглища по света бие рекорди

Зелен преход? Търсенето на въглища по света бие рекорди

Ще остане стабилно още поне до 2027 г.