Изсичането на горите в Амазония трябва да се намали наполовина и да достигне равнището от преди 20 години, препоръчват авторите на изследване на бразилския институт за космически изследвания (INPE).
Обработените снимки от спътник за цялата 2008 г. показват, че се изсечени гори на площ от 12,911 хил. кв. километра. Предварителните данни за 2009 г. показват, че през настоящата година изсичането ще намалее до 7 хил. кв. км. Според учените намаляването на площите с гори в Амазония за 2008 г. се равнява на 20-годишна сеч, откакто регионът се наблюдава от космоса. Учените уточняват, че повече от половината от горите в Амазония (68%) са частна собственост, но въпреки това изсичането е незаконно.
Изсичането на горите в Бразилия и най-вече в джунглите на Амазонка и мерките за тяхната защита е един от болезнените въпроси както на вътрешната, така и на външната политика на страната. Според източници на правителството изсичането на горите в Амазония може да коства загуба от $1 трлн., показват прогнозните данни на Програмата на ООН по околната среда (UNEP). Заради изсичането на горите се увеличават изпаренията не само в Бразилия, но и нейните съседни страни в Южна Америка, а това вече заплашва аграрния сектор в региона.
Данните на INPE показват, че от басейна на Амазония ежедневно се изпаряват 20 млрд. тона вода. Част от тази влага се връща обратно и заради това учените смятат, че „за съхраняването на Амазония трябва да се мисли не само от екологична гледна точка, но най-вече от икономическа, тъй като ако тази тенденция да нарастват изпаренията в близките 50 години производството на селскостопанска продукция в региона ще намали до санитарния минимум, а за износ няма да може да се мисли изобщо".
На Бразилия се падат 47,8% от общо изсечените тропически гори на Земята в периода от 2000 до 2005 год. За сравнение в Индонезия, втората държава в света по изсечени гори, се добива дървесина от 7 хил. кв. метра годишно, а общата площ на изсечените гори е по-малко от 12,8% от общо изсечените гори в света.
Еколози и икономисти неведнъж са упреквали Бразилия, че използва неефективно природните си ресурси. Благодарение на новия президент на страната Лула да Силва вече е приета програма за ограничаване на сечта в горите на Бразилия, а изследванията на INPE са част от тази програма. От космическия институт на Бразилия съобщават, че за реален ефект на програмата ще може да се говори в края на март 2010 г., когато се очаква мониторинговия доклад за 2009 година.
dedmen
на 15.11.2009 в 09:46:09 #5И аз търся да убивам - ето има търсене, продавайте телата си и тези на роднините си! Тъпата логика на "свободния пазар"! Ами сякаш бразилците са зомбита, нямат акъл и насила са принуждавани от "алчните" американци да изсичат горите си! Типично по български - кой ни сра в гащите!
stefo
на 15.11.2009 в 02:26:43 #4Не само икономиката на Южна Америка, ами и съществуването на живот на Земята застрашава!!!
vvml
на 15.11.2009 в 00:30:43 #3Не, не - комунистите са виновни!
vs3
на 14.11.2009 в 00:22:31 #2vladimir: уфф, как забравихме - естествено, че САЩ са виновни
vladimir
на 13.11.2009 в 19:05:31 #1. изсиЧането в амазонията не става защото правителството има такава политика, или народа го желае. над 80% от изсиЧанията стават в Частни земи, купени от Чужденци или от подставени от тях бразилски фирми. търсенето на ценна дървесина в европа, сащ, япония и други, така нареЧени развити страни, са основната приЧина на изсиЧането. силни контрабандни международни групи изсиЧат, транспортират и изнасят махагон и други скъпи дървесини, а вината я слагат на нас... бразилия има 8, 760 милиона кв. км, много е трудно да се контролират 5 милиона квадратни километра - площта на амазонията, равна на цяла европа, вклюЧително с руската и Част. бразилия има своята Част от вината, но истината е Че зад изсиЧането в амазонията стоят сащ и използват това за клеветни кампании срещу нея. .