От 2022 г. досега руската въгледобивна индустрия е загубила почти 2,1 трилиона рубли (около 25 млрд. долара) в резултат на санкционния натиск, както и заради негативни вътрешни фактори, включително фискални мерки.

Това се казва в документи на Министерството на енергетиката на страната (достъпни за "Ведомости"), разгледани по време на стратегическо заседание на правителството за развитието на петролната и въглищната индустрия, пише "Ведомости".

Основната част от загубите на въгледобивните предприятия - почти 1,26 трилиона рубли - са заради ограниченията, наложени на руските компании от сектора, както и други "външни предизвикателства".

Другите 826 млрд. рубли - според оценките на руското Министерство на енергетиката - са изтеглени от отрасъла от 2022 г. насам, под формата на нарасналата данъчна и фискална тежест вътре в страната.

"Най-тежката криза от 30 години": В Русия започна да се руши основен сектор - въгледобива

"Най-тежката криза от 30 години": В Русия започна да се руши основен сектор - въгледобива

Сред основните причини за това са свиването на износа и западните санкции

Ще припомним, че преди половин година независимият енергиен експерт Максим Иванов коментира за The Moscow Times, че руският въгледобивен сектор навлиза в най-тежката криза от 30 години насам. Освен санкциите, китайските мита и принудителните отстъпки в цените, влияние оказва и спадът на световните цени на въглищата - през първата половина на миналата година те се понижиха с 34% до 132 долара за тон FOB цена в Нюкасъл (Австралия), където е най-големият въглищен център в Азиатско-Тихоокеанския регион.

В резултат на посоченото, по данни на Росстат, повече от половината въглищни компании към средата на 2024 година (а вероятно и сега) работят на загуба, дори общият нетен финансов резултат на цялата въглищна индустрия в страната беше отрицателен.

Общата загуба на въгледобивната промишленост на Русия за периода януари-юли достига 2024 г. 7,1 милиарда рубли. За посочения период загубите на губещите компании бяха скочили над 3 пъти, докато печалбите на печелившите компании като цяло намаляха със 72%.