Руската въглищна промишленост - една от най-големите суровинни индустрии в икономиката на страната, включваща повече от 30 миньорски градчета и стотици хиляди заети - по всички личи, че отива към тежка криза. Това пише в свой анализ на основата на експертни и статистически данни The Moscow Times.

Губейки западните пазари, изправени пред рязък спад на търсенето в "приятелски" страни и милиардни загуби в рубли, въглищните компании в страната започнаха рязко да намаляват добива.

По данни на Росстат, добивът на въглища в Русия е спаднал с 6,7% на годишна база през юли, а общият му обем - 31,5 млн. тона - е най-ниският от пандемията през 2020 г. насам.

По-конкретно, добивът на каменните въглища, които съставляват 80% от въгледобива, се сви с 8,2%, а на антрацитните - най-ценният вид - с почти една четвърт (с 23,7%).

Основният проблем за въгледобивната промишленост на Русия сега са западните санкции, казва Янис Клуге, научен сътрудник в германския Институт по проблемите на международната сигурност. За разлика от руския петрол и газ, които ЕС продължава да купува, макар и в малки обеми, въглищата попаднаха под пълно ембарго. А азиатските страни, които миналата година купуваха руски въглища, сега рязко намалиха търсенето.

Освен това, транспортирането на въглища до Азия е скъпо, пояснява германският експерт: например ако един танкер превозва петрол на стойност 50 млн. долара и доставката му до Индия струва 5 млн. долара, то кораб за превоз на въглища превозва товар на стойност 15-20 млн. долара, така че транспортните разходи "изяждат" до една трета от приходите.

Доставките на руски въглища за Китай през първата половина на 2024 г. са намалели с 8% и не се очаква да нараснат, оплака се през септември министърът на енергетиката Сергей Цивилев. Въпросът е, че Пекин е наложил мита върху вноса на руските въглища, обясни тогава министърът. В същото време върху внос от други доставчици - Индонезия и Австралия - няма същите мита, тъй като те са членове на зоната за свободна търговия с Китай.

Според оценки на CREA, през първата половина на годината Индия е намалила вноса на въглища от Русия с 55%, а Турция - с 47%. Общият износ на въглища от Русия за периода януари-юли е спаднал с 11,4% до 112,6 млн. тона. И тъй като въгледобивните предприятия изнасят около половината от продукцията си, ударът за тях е чувствителен, смята Клуге.

70% от вноса на въглища в Турция е само от Русия през 2023 година

70% от вноса на въглища в Турция е само от една страна през 2023 година

Това е исторически рекорд при тези енергийни доставки

Руският въгледобивен сектор навлиза в най-тежката криза от 30 години насам, коментира Максим Иванов, независим енергиен експерт. Освен санкциите, китайските мита и принудителните отстъпки в цените, влияние оказва и спадът на световните цени на въглищата - през първата половина на годината те се понижиха с 34% до 132 долара за тон FOB цена в Нюкасъл (Австралия), където е най-големият въглищен център в Азиатско-Тихоокеанския регион.

В резултат на посоченото, по данни на Росстат, повече от половината въглищни компании към момента работят на загуба, дори общият нетен финансов резултат на цялата въглищна индустрия в страната е отрицателен.

Общата загуба на въгледобивната промишленост на Русия за периода януари-юли достига 7,1 милиарда рубли (около 90 млн. долара). За периода загубите на губещите компании са скочили над 3 пъти, докато печалбите на печелившите компании като цяло са намалели със 72%.

Glencore изкупува въгледобив от Rio Tinto за $1,7 милиарда

Glencore изкупува въгледобив от Rio Tinto за $1,7 милиарда

Придобива мина и находища в Австралия