Мотивите за издаване на временната забрана са, че при разглеждане на регистрираното в КФН търгово предложение са констатирани редица непълноти и несъответствия и не е предоставена достатъчна информация на акционерите, така че те да могат да извършат точна оценка на предложението, отправен към тях.
Търговото предложение е за закупуване на всички непритежавани от търговия предложител акции, но не е отчетен фактът, че дружеството има издадени два класа акции - обикновени акции и една преференциална акция, притежавана от българската държава, представлявана от Министъра на транспорта и съобщенията. Предложената цена от 10, 73 лв. не отчита специалните привилегии, които привилегированата акция дава на своя притежател и допълнителната стойност, които тези привилегии дават на тази акция.
Отделно от това, с последните изменения в ЗППЦК се въведе т.нар. клауза "squeeze out", т.е. правото на търговият предложител, ако достигне 95 на сто от гласовете в общото събрание на публичното дружество, да изкупи всички останали акции без право техните притежатели да откажат. Основен принцип на търговото предлагане е да се осигури равнопоставеност на намиращите се в еднакво положение акционери, а държавата като притежател на привилегирована акции е различен вид акционер. С оглед на това привилегированата акция, издадена от „БТК", АД следва да сe изключи от броя акции, към които е адресирано настоящето търгово предложение .
Освен това, в търговото предложение е посочено, че придобиването на акциите по настоящото търгово предложение ще се финансира със собствени и заемни средства от търговия предложител. При разглеждане на представените документи е установено, че те не доказват по недвусмислен начин, че НЕФ ТЕЛЕКОМ БЪЛГАРИЯ разполага с необходимите заемни средства да финансира изкупуването на останалите акции, за които е отправено търговото предложение.
Не е представена информация относно намеренията на НЕФ ТЕЛЕКОМ БЪЛГАРИЯ за преобразуване или прекратяване на дружеството - обект на търговото предложение, както и информация за намеренията му по отношение на състава на управителните органи.
Констатирани са редица непълноти и неточности при прилагане на методите за изчисляване на справедлива цена за акция. Става дума за това, че за избрания от търговия предложител период (17.05.2007 г. - 17.08.2007 г.) неправилно е определена цена на акциите от 10,73 лв., вместо 10,76 лв.
При прилагане на метода „Среднопретеглена пазарна цена" следва да бъдат изключени всички сделки, които макар и сключени на регулирания пазар на ценни книжа (БФБ), нямат пазарен характер (сключването на сделката и нейните параметри не са определени от пазара, а предварително са договорени между продавача и купувача). Възможно е сделката да бъде осъществена на пода на БФБ (официален и неофициален пазар на акции), но тя да не притежава качеството на "пазарна". От цялата налична в КФН информация се налага изводът, че такъв е случаят с осъществените на 17.08.2007 г. сделки, с които търговият предложител е придобил 259 888 357 броя акции на „БТК" АД при цена от 10, 70 лв.
Организацията и координацията при осъществяване на двете сделки (от типа "всичко или нищо") категорично показва, че целта е била да се предотврати възможността за придобиване на акции на дружеството от други инвеститори, дори ако предлагат по-висока цена от 10,70 лв.
Цената, по която са сключени сделките (10, 70 лв. за акция) е най-ниската за деня, в който са осъществени сделките (17.08.2007 г.). Тази цена е по-ниска и от среднопретеглената пазарна цена (11,51 лв.) за периода 17.05.2007-17.08.2007 г. Трябва да се има предвид и обстоятелството, че ако сделките бяха сключени като блокови на БФБ, продавачите не биха се възползвали от данъчната преференция, а именно да се считат за необлагаеми сделки. С оглед на тези констатации цитираните две сделки следва да бъдат изключени при прилагане на метода „Среднопретеглена пазарна цена".
Установени са непълноти и неточности и при прилагане на метода на "Дисконтирани нетни парични потоци", включително неправилно е определена стойността на дружеството, съответно стойността на акция по метода.
При прилагането на метод "Пазарни съотношения на дружества - аналози" не е направен сравнителен анализ, оценка на инвестиционните характеристики и степента на сходство на „БТК" АД и на посочените 5 дружества - аналози, независимо, че на този метод не е дадено тегло в крайната оценка.
Не е направена оценка на "БТК" АД по метода на ликвидационната стойност, въпреки че методът е приложим по отношение на дружеството, а именно то разполага с голям обем неамортизируеми активи - 36.8 %, също така балансовата стойност на дяловите участия надвишава 15 % от актива на дружеството - съгласно счетоводния баланс към 30.06.2007 г., дружеството притежава дялови участия, които са 30,7 % от актива му.