Правителството на Казахстан обмисля да придобие дялове в частни енергийни монополни дружества, съобщават местни медии. Идеята е част от националния проект за модернизиране на комуналните услуги и енергийния сектор на страната. Асан Дарбаев, ръководител на Комитета за регулиране на естествените монополи, сподели, че правителството обмисля няколко варианта за финансиране. Сред тях са пряко финансиране, синдикирано финансиране, емитиране на облигации или пък съфинансиране.

Основен приоритет на плана за модернизация е справянето с остаряващата инфраструктура. Дарбаев отбеляза, че 87 съоръжения с висока степен на износване и 52 със средна степен на износване ще бъдат приоритетно ремонтирани.

Моделът на финансиране за всеки проект ще бъде адаптиран към специфичните нужди на отделните предприятия.

Казахстан възражда ключови находища за добив на суровини като цинк и злато

Бивша съветска република възражда ключови находища за добив на критично важни суровини

Сред най-значимите проекти е този на OralElectroService

Усилията за обновяване ще бъдат подкрепени от инвестиции в реалната икономика, които се очаква да стимулират растежа, да намалят зависимостта от вноса и да укрепят производствения капацитет на страната.

Сега е добър момент

Дарбаев също така подчерта, че извършването на ремонтите сега може е стратегическо и може да спести разходи, тъй като се очаква цените на материалите да се повишат в бъдеще.

На предприятията ще бъдат отпускани дългосрочни заеми за срок от 10 до 20 години с лихвени проценти между 15 и 20%. Половината от тези заеми ще бъдат субсидирани, с гратисен период до 24 месеца, преди кредитополучателят да започне да изплаща главницата.

Сумата от $22,7 милиарда, необходими за ремонта, ще бъдат осигурени от Националния фонд на Казахстан и Единния фонд за натрупване на пенсии (ЕФОП). С финансовото му управление ще се занимават Baiterek Holding и дъщерното му дружество - Банката за развитие на Казахстан.

Тарифите ще бъдат определени за период от 5 или повече години, за да се осигури стабилност и предвидимост за сектора.

Тази инициатива е част от по-широката стратегия на Казахстан за повишаване на ефективността на енергийния сектор и насърчаването на икономическото развитие на страната. Крайната цел е изграждането на самодостатъчна инфраструктура за бъдещето.

След 30 години: Монголия отново е фактор в урановия бизнес

30 години по-късно: Находище в пустинята Гоби връща Монголия на картата на урановия бизнес

Откритите запаси поставят страната на 12-о място в света, според Orano