Такава бе позицията на заместник-министъра на земеделието и горите Бюрхан Абазов пред парламентарната комисия по земеделие и гори, предаде пресцентърът на МЗГ.
Зам.-министър Абазов представи информация за състоянието и перспективите за развитие на поливното земеделие в страната.
Според Абазов, поради намалено ползване и липса на средства през последните 15 години, хидромелиоративните съоръжения и са в „незадоволително" състояние.
Изградените преди повече от 35-40 г. системи и съоръжения се нуждаят от спешен ремонт, за да могат да изпълняват предназначението си.
В контекста на променения начин на земеползване, структурата на културите и пазарната ориентация, системата не е адекватна, е установено след преглед. Част от нея не се използва, а друга, от която има нужда, е в окаяно състояние.
След преоценка и отпадане на негодни и ненужни съоръжения и системи, биха могли да се намалят разходите за поддръжка, да се оптимизира експлоатационния персонал и да се подобрят контрола и управлението, смятат от МЗГ.
По тяхна оценка за рязко повишаване на интереса към поливното земеделие у нас и за да се запази съществуващият потенциално ефективен хидромелиоративен фонд за напояване, нужните ежегодно средства са 6-7 млн.лева.
Наблюдава се нарастващ интерес от страна на земеделските производители - собственици и ползватели на земеделски земи, за учредяване на сдружения за напояване, добави Абазов.
Kreten
на 20.07.2007 в 12:38:03 #1Абразов е прав. Наистина напоителните съоръжения в страната са в плачевно състояние. Ако не бяха източени 400 мил. долара за съмнителна кауза в Либия и още по-съмнителна в Ирак щеше да има пари за напояването.