Вие ръководите фирма, основана преди 18 години от вашия баща Никола Кочовски. Как се развиваше тя през годините?
- През последните години фирмата се развиваше стабилно и се утвърди успешно като единствен производител на тръби от неръждаема стомана на Балканите. Фактът, че сме първите и единствените в този бранш у нас, показва какъв дълъг път на развитие извървяхме сами. Успехът се дължи на гъвкавостта в работата с нашите клиенти и на желанието да растем заедно с тях. Освен това качеството на нашите неръждаеми тръби е едно от най-високите в Европа. Преди две години производството и продуктите на „КГ ЕООД" бяха сертифицирани спрямо изискванията на немския ТЮФ (международно признат сертификат за продуктова безопасност и качество - бел. ред.) и така отворихме нашите перспективи за реализация на западноевропейския пазар.
Каква е равносметката към днешна дата?
- В момента във фирмата работят над 90 души и имаме производствен капацитет за преработка на над 1800 тона стомана годишно. Въпреки това ежедневно се стремим да оптимизираме и усъвършенстваме процесите в производството и в работата с клиентите.
Неотдавна разкрихте нови производствени мощности в гр. Бенковски. Имате ли други планове за нови фабрики на територията на страната или в чужбина?
- Базите в гр. Бенковски и в Рудозем са две много важни стъпки в развитието на фирмата. Но това не означава, че ще спрем дотук. Конкретните планове в момента включват разширяването на капацитета и машинния парк в гр. Бенковски.
Къде ще насочите инвестициите през 2009 година?
- Когато правим нови инвестиции, се стремим да подбираме стабилни проекти, които са едновременно иновативни и с дългосрочна възвръщаемост на инвестицията. През 2009 г. сме предприели въвеждане на нови технологии в производството, инвестиции във възобновяеми източници на енергия, както и вътрешно развиване и обучение на специалисти във фирмата.
Обогати ли се експортната ви листа като продукти и като географски посоки?
- С разширяването на производствения капацитет през последните години успяхме да покрием много широка гама на стандарти и диаметри от Ø 6мм до Ø 114,4 мм. Тръбите, които произвеждаме, намират приложение в огромен брой индустрии - хранително-вкусова и химическа промишленост, автомобилостроене, производство на електроуреди и мебели, кухненско и медицинско оборудване, строителство и архитектура. Новите тенденции в модерната архитектура и интериорен дизайн повишиха търсенето на материали като INOX (неръждаемата стомана), който освен че има изключителни оптически предимства, гарантира доживотно качество. Тръбите от INOX се наложиха като предпочитан елемент в модерните парапети, корнизи, брави, мебели и аксесоари, защото внасят дискретен лукс и изчистен стил. Предусещайки тази тенденция, ние инвестирахме в полираща линия, която ни позволява да обработваме повърхността на тръбите според желанието на клиента. Изнасяме за цяла Европа и Русия, а oсновните пазари за нашите неръждаеми тръби са Германия, Швейцария и Гърция.
Оперирате в два сектора на икономиката - строителството и металообработването, за които се твърди, че понасят най-много негативи от финансовата криза. Каква е вашата оценка?
- България попада в почти всички рискови категории и се очаква да понесе големи негативи от кризата. Нормално е секторите строителсво и металообработване да пострадат най-много, защото тези отрасли изискват като цяло високи преки инвестиции и разходи за труд, машини и оборудване. А възвръщаемостта на средствата не е толкова бърза. Тогава фирмите, на които липсва свеж капитал, изпадат в затруднение. Ние имаме известно предимство в тази ситуация, защото оперираме предимно на европейския пазар. Дори и при стагнация на пазара и спад на поръчките ние можем да разчитаме на спазени разплащателни условия и коректна договорна политика.
Благоприятна ли е бизнес средата в България? Какво пречи, какво помага, какво трябва да се подобри или промени?
- Изброените вече проблеми правят бизнес климата в България неблагоприятен, но пречи и нежеланието да се играе по правилата. Ние насочихме нашето развитие в друга посока още от самото начало. Моят баща, брат ми и аз сме пряко ангажирани във всички процеси заедно с целия ни екип.
А какво правите с некоректните си партньори?
- Винаги се опитваме първо да поговорим и да намерим компромисно решение в рамките на добрия тон. Но когато отсрещната страна проявява неуважение, няма друд изход, освен да прекратим напълно ввзаимоотношенията. Естествено може да се прибегне и до съдебни процедури, но аз смятам, че най-лошото в бизнеса е, когато доверието е изгубено.
Каква трябва да бъде ролята на държавата? Каква е вашата оценка за държавната политика в областта на данъците и регулаторните режими?
- Много е важно държавата да привлича чужди инвеститори, но всички виждаме, че развитите икономики в момента са под сянката на кризата и чуждите инвестиции идват и си отиват. Не може да се разчита само на това. Ето най-простия пример. КГ ЕООД е една от фирмите в момента, които са изцяло български производител, без чуждестранно участие. Осигуряват се работни места и перспективи за обучение на специалисти, закупуват се и се внедряват технологии изцяло със собствени средства и на собсвен риск. В повечето европейски страни държавата се стреми малко или много да предпазва родните си производители и да насърчава тяхната конкурентоспособност. Ние обаче сме принудени да разчитаме сами на себе си. Когато наши специалисти излизат навън за обмяна на опит, виждаме уважението, с което се гледа на нас като на успяла средна семейна фирма. В България обаче липсва доверие в родните фирми и реално не се предприема нищо в условията на криза да се защити това, което вече е изградено. Афишира се някаква политика към защита на българските производители, но реално не се случва нищо и никой от нас вече не вярва на обещания.
Срещате ли в момента трудности с осигуряване на финансиране, след като банките ограничиха кредитирането?
- Засега банките са свели корпоративното кредитиране до абсолютния минимум. Както повечето фирми в момента и ние сме засегнати от ситуацията. Освен финансиране от банка другата възможност бяха различните европейски програми за насърчаване и развитие, повечето от които вече са спрени. Нашата фирма не е кандидатствала досега по тези проекти, но щеше да е добре все пак да има и алтернативи на банковото кредитиране. Имахме късмета да успеем да осигурим финансиране на новата ни производствена база в гр. Бенковски няколко месеца преди финансовия срив. Ако това не се беше случило навреме, развитието ни щеше да се забави сериозно.
Има ли ситуация, която бихте определила като грешка или провал за себе си и за екипа и на какво се дължи това? Как се справихте?
- Както обича да казва моят баща понякога: „Опитът е поредица от грешки". Важното е да не повтаряме една и съща грешка и да се върви напред. Не бих определила никоя ситуация в нашата работа като грешка, защото по този начин всъщност сме научили нещо ново или сме се подобрили в даден аспект.
Кои са били най-трудните ви управленски решения и от какво са били продиктувани те?
- Едни от най-трудните решения се отнасят обикновено до финансирането на нови проекти или съкращаване на разходи. Или с други думи: къде да похарчим пари и къде да спестим. В такива ситуации трябва много добре да се прецени рискът и последствията от него. Критериите често се определят от ситуацията на пазара, но важна е добрата преценка и носенето на отговорността за решението.
Как става подборът на специалисти и служители в компанията и какво е вашето участие в този процес? На какво залагате при избора на персонал? Как стимулирате хората, с които работите?
- Стремим се да подбираме мотивирани хора, готови да работят в екип. Ежедневната работа налага да се съветваме един с друг и всеки е свободен да дава нови идеи и предложения. Аз участвам пряко в подбора на персонала и се стремя да убедя новодошлите, че имат перспективи за развитие при нас, че ще бъдат част от нещо. Нашата цел от самото начало е да развиваме кадри вътре във фирмата и да осигуряваме обучения и обмяна на опит на основните специалисти и мениджери. Не смятам, че на този етап служителите се мотивират само със заплащане. Необходимо е хората да имат чувството, че не им липсва нищо, за да си вършат работата добре. Работният климат и приятните условия на труд са от огромно значение.
Каква е вашата управленска философия и имате ли лична формула на успеха?
- Твърдо вярвам в идеята, че всички можем да растем заедно.
Как се успява днес? И каква е цената на успеха?
- Успява се с амбиция. Финансовото благосъстояние често се определя като успех, без то непременно да е такова. Всеки си плаща различна цена. Най-често това са простички неща и радости, лично спокойствие.
Предоговаряме цени
Прогнозите за развитието на световния пазар на стомана са към спад и като цяло той е пренаситен, а много складове на стоманопроизводители са препълнени. „Това ни дава възможност да предоговаряме доставните цени на материала", обобщава Кочовска. Тя смята, че през последните месеци противоположно на очакванията интересът към ръководената от нея фирма нараства. „Не се очаква големите компании в развитите държави да отчетат растеж през 2009 г., но се предполага, че повече движение ще има при средния бизнес. Ние сме по-гъвкави и затова съм оптимист", допълва Кочовска.
kalima
на 08.04.2009 в 17:12:53 #5„Кочовски гарант" ЕООД
vAn05
на 08.04.2009 в 12:21:48 #4Бизнес е само 5% .Всичко останало е лов за шарани.Мижи да те лАжем или сладки държавни поръчки на назначени бизнесмени.
Kihano6
на 06.04.2009 в 15:26:05 #3"Най-лошото в бизнеса е изгубеното доверие" в превод означава "Най-лошото за бизнеса е липсата на балъци".

Jordan
на 06.04.2009 в 12:45:29 #2Как ще да е в застой? Ако клиентите и производството ни се увеличават значи няма застой. Цените на метала паднаха и миналогодишния ужас как да обясниш на клиента че ще вдигаш цените свърши. Вярно поръчките като количества са по-малки. Но пък стана неизгодно да се произвежда в Китай и германци италианци и французи пренасочват поръчки към по-близки дестинации. Само за тоя дето го мързи и чака да му дойдат на крака и да му се кланят само за него няма работа.
nofreeman
на 06.04.2009 в 11:37:05 #1Абе маце железарския бизнес е в застой какви ги дрънкаш....защо това не гоговори миналата година ......аман от ненавременни статии !!!