Кризата удари търговията с дървесина, а заради свития пазар на целулоза и мебели фирмите са изкупили 73% от договорените количества
Притиснати сме до стената и се налага да спрем производството. В края на миналата година прекратихме работа за три седмици, а сега няма да работим до 16 февруари. Засега пускаме хората си в платен и неплатен отпуск, а продажбите ни ще са на санитарния минимум. В такива ситуации производителите от други страни получават подкрепа от държавата под формата на по-ниски цени на суровината. При нас за готовата продукция трябва да се съобразяваме с пазара, а за суровината няма пазарни взаимоотношения. Така Цветомир Цочев, изпълнителен директор на „Лесопласт", коментира за „Икономически живот" кризата в дървопреработвателната промишленост.Свиването на продажбите и непрекъснато увеличаващите се суровини принудиха фирмите от бранша да поискат намесата на държавата. В отговор правителството изготви антикризисна програма, в която се предвижда намаляване цените на технологичната дървесина, използвана в преработващата промишленост.
„Близо 85% от суровината ни е внос от Румъния и Сърбия. Принудени сме да търсим вносна дървесина или да изнесем мощности зад граница", каза Михаил Колчев, изпълнителен директор на „Свилоза", по време на среща с журналисти. Представители на едрите ползватели на дървесина в България обвиниха новата Държавна агенция по горите, че съсипва цял отрасъл, като се явява в ролята на монополист на пазара на дървесина. Според тях през миналата година
цената на целулозата
е паднала с 30%, а държавните тарифи на дървесина са се увеличили с 44 на сто. Това е принудило предприятията в бранша или да спират, или да намалят производството си. Тези фирми работят с отпадна дървесина, която се получава при санитарна сеч на горите.
„В момента цените, определени в България за технологична дървесина, са от 35 до 43 лв. за кубик в зависимост от нейното качество. Дори сме дали възможност на нашите поделения да продават с 10% по-ниска цена от минималната, когато става въпрос за опожарена или повредена по друг начин дървесина", съобщи председателят на агенцията Стефан Юруков. Той отхвърли предложението да отпаднат минималните изкупни цени на суровината и подчерта, че фирмите и без това ползват държавна благословия, като сключват рамкови договори за търговия с дървесина, но заради свития пазар на целулоза и мебели през 2008 г. фирмите са изкупили 73% от договорените количества. Затова са сключени анекси за продължаване на продажбите при средна цена 22 лв. за кубик дървесина. По данни на ДАГ средната цена през 2008 г. е 48 лв. за 1 куб. метър.
Истинската причина за недоволството на фирмите
се крие в отпадналата възможност да купуват суровини за производството си на преференциални цени. През 2003 г. бе договорено потребители с преработка над 50 хил. куб. метра да може да секат дървесина срещу провеждане на лесовъдски мероприятия в горите. Но през октомври 2008 г. с измененията на Закона за горите този начин на ползване на дървесина отпада. Сега преработвателите имат възможност да купуват само от склад след провеждане на търг или чрез пряко договаряне с някое от 141 горски и 37 ловни стопанства. След създаването на държавната агенция те са регистрирани по Търговския закон. Вече всички държавни горски и ловни стопанства са индивидуални стопански субекти и имат право да се договарят самостоятелно. Агенцията определя минималните цени, под които не бива да се търгува дървесина.
Конкурентите
Според експерти в момента преработвателите ползват дървесина, за която са сключили договори през 2008 г. и имат възможност да купят около 230 хил. куб. м на цена 22 лв. за кубик. Горските твърдят, че това е възможно най-ниската цена и от нея губят дърводобивните и транспортните фирми в бранша.
Справка на експерти показва, че технологичната дървесина в Румъния струва около 45 лв. за кубик. Такава бе цената в България през миналата година, преди да настъпи кризата, когато имаше много голямо търсене на суровини, а големите ползватели на открити тръжни процедури сами са договорили тези стойности.
Други са сметките на преработвателите на дървесина. Те твърдят, че в момента един тон дървесина в Румъния струва 42.7 лв., а същото количество в България е между 65 и 75 лв. за кубик. При това в съседната държава дърводобивът не е в сивия сектор. Според тях Държавната агенция по горите наистина е обявила намаляване на минималните защитни цени за продажба на дървесина от 10 до 30%, но това не означавало смъкване на реалната цена на пазара. Затова заплашват, че ще започнат да търгуват суровини от Румъния или Украйна, а това означава срив в продажбите на държавната агенция.
Красимир Дачев, председател на Асоциацията на преработвателите на дървесина:
Като умираме ние, повличаме и тях
Не е вярно, че големите преработватели ползват преференциални цени при покупка на технологична дървесина. Още през миналата година уведомихме агенцията по горите, че нашият експортно ориентиран сектор пръв усети полъха на кризата и че цените на дървесината са непазарно високи. Ние не искаме помощ от правителството, а просто да не ни се пречи. Съгласно правилата на агенцията постигнатата цена на търг за дървесина се приема за минимална цена на следващия. Така стойността може само да расте. Фактически държавата се държи като монополист, при положение че притежава повече от 80% от горите у нас.
Има голяма разлика между намеренията и декларациите на правителството и това, което прави чиновникът, който ги прилага. Не може агенцията по горите да си определя методика, която да предвижда само повишаваене на цените. Пазарните ни взаимоотношения са едностранни - само от нас към агенцията. Над 120 млн. лв., или три четвърти от бюджета на горските компании, се генерират от предприятията от нашата асоциация. Сега ще спрем производство, ще мине време и ще им дойде акълът. Трябва да знаят, че като умираме ние, повличаме и тях. Ние по-бързо, те по-бавно. Ние сме естественият партньор на горите, защото нашата асоциация изкупува всичко, което се изхвърля от дървесината.
Не е коректно да си измиват ръцете с насс
Големите преработватели на дървесина в България са приоритетен търговски партньор на агенцията. Не може да се каже, че купуват на преференциални цени, а по-скоро на такива, постигнати на пазарен принцип. В момента използват икономическата криза, за да търсят основание за снижаване на цените.
В сега действащия закон е предвидена възможност да се сключват рамкови договори за 3 или 5 г., където те могат да купуват дървесина на преференциални цени. До този момент те участваха в търгове, които се организираха единствено и само за тях. В крайна сметка за 2008 г. са задоволени всичките им искания, дори нещо повече - те не са изпълнили договорите си докрай и ние направихме анекс, с който удължихме срока до 1 септември 2009 г., за да получат дървесината, която са спечелили на търг.
Изпълнявайки мерките в антикризисната програма на правителството, намалихме цените на технологичната дървесина около 18%, но сега настояват да премахнем минималните цени. Аз не приемам тяхното искане, защото и ние трябва да стъпим на нещо, за да планираме годишните си приходи.Аз не знам в света да има стока, която да се предлага без първоначална цена или да се продава под нейната себестойност. Целулозата сега не се харчи и не е коректно с нас да си измиват ръцете.
Закриват се производстваДървообработващите фирми, които преработват над 50 хил. куб. метра годишно технологична дървесина, са седем - „Монди Стамболийски" (гр. Стамболийски), „Кроношпан България" (Бургас), „Фазерлес" (Силистра), „Свилоза" (Свищов), „Алфа Ууд България" (Долни Чифлик), „Габровница" (с. Горно Сахране) и „Лесопласт" (Троян).
По данни на Държавната агенция по горите от септември 2008 г. не изкупува дървесина „Монди Стамболийски" (гр. Стамболийски). От края на миналата година са спрели работа филиалът на „Кроношпан България" във Велико Търново, една от линиите на „Фазерлес", Силистра, и „Габровница" в с.Горно Сахране. От 1 февруари 2009 г. преустанови производството и „Свилоза" (Свищов).
Минималните защитни цениМинималните защитни цени за търговия с дървесина са обявени в сайта на ДАГ (www.dag.bg). Те се отнасят за дървесина, която е добита, извозена и рампирана франко временен горски склад. Продажни цени на дървесината, добита от островите по река Дунав, както и на опожарена или повредена, може да бъде намалена с до 10%, съобщиха експерти от агенцията. Държавните горски и ловни стопанства нямат право да продават под определените прагове:
- 42 лв./куб. м за технологична дървесина от иглолистни (бял и черен бор, смърч, ела и др.)
- 43 лв./куб. м за технологична дървесина от широколистни (бук, дъб, цер, габър и др.)
- 35 лв./куб. м за технологична дървесина от меки широколистни (топола, върба, липа и др.)
- 40 лв./куб. м за технологична дървесина от акация.
ss23
на 14.02.2009 в 21:37:46 #1Ами като е евтина румънската дървесина, да купуват оттам мама им мръсна. Изсякоха безогледно сума ти и гори. Хак да им е кризата, точно навреме дойде.