Останаха ли гори за продан?
Много лесно можеше да се реши въпросът със заменките на гори, като се заяви например, че не може да им се изменя статута, както се случи в Гърция преди години.
Това заяви Красимир Дачев от Асоциацията на преработвателите на дървесина.
Представители от сектора се срещнаха днес, за да обсъдят проблемите и перспективите пред бранша.
Необходими са спешни антикризисни мерки в подкрепа на дървопреработващата промишленост в България, категорични са от асоциацията.
В момента на пазара на сулфатна избелена целулоза се отчита драстичен спад на търсенето и цените. В края на миналата година намалението на борсовите цени спрямо юни е с над 35%, без да е включен транспорт, складови и финансови разходи.
Със спадането на цените на петролните продукти, разходите за транспорт са намалели, отчитат от асоциацията. Това обаче не важи за цените, по които Държавната агенция на горите (ДАГ), продава дървесината на пазара.
Начинът, по който се търгува дървесината в момента, предвижда тръжна процедура или пряко договаряне, при което цената може само да се увеличи.
Това е недопустимо при наличие на държавен монопол, категорични са от Асоциацията на преработвателите.
80% от българските гори са държавна собственост. Инициирани са различни срещи с Меглена Плугчиева, след което се е стигнало до намаляване на защитните цени за продажба на дървесина, които са между 10 и 30% спрямо декември 2008.
От асоциацията обаче са категорични, че тези мерки са закъснели и неефективни.
Минималната защитна цена не е цената, на която се продава дървесината. Това е най-ниската цена, на която може да се продава, уточняват от Асоциацията.
Има криза и ние я усещаме, тъй като сме експортно ориентирани компании, заяви Красимир Дачев и обясни, че световните финансови трусове се отразяват на сектора. Снабдяването с дървесина тече с месеци, допълни той.
Освен това в над 30% от българските гори не е стъпвал човешки крак, тъй като няма инфраструктура, обяснява още Дачев.
Не искаме помощ от правителството, искаме да не ни се пречи, категорично заяви той.
По думите му кабинетът няма пазарни рефлекси, липсват пазарни отношения, допълва Дачев и посочва, че за три години 10 пъти се е вдигнала цената на дървесината у нас. Поради тази причина се е наложило да се внася дървесина отвън.
Нямаме интерес от изсичане на гората, каза още Красимир Дачев.
Друг проблеми пред фирмите от сектора е, че месеци наред се работи на загуба. Само 20% от използваната през 2008 година дървесина е купена от ДАГ.
От асоциацията са категорични, че в пазарни условия цената трябва да се определя от пазарни механизми като качество, търсене и предлагане, асортимента структура, дървесен вид и условия, при които се продава.
Според представители от сектора трябва да се премахне минималната защитна цена, тъй като тя е непазарен подход.
Необходимо е намаляване на тарифните такси и отчисления за фонд Българска гора. Това би било ефективна мярка за намаляване на цената.
От асоциацията искат процедурите за продажба на дървесина за индустриалните преработватели да са на база пряко договаряне с дългосрочни договори до 5 години.
Те искат също работата на ДАГ да се отчита не само по приходите в държавния бюджет, а и като държавна структура, която стопанисва и отглежда българската гора.
От асоциацията обясняват още, че добро качество дървесина, внос от Румъния, струва 47 лв. на кубичен метър. У нас малко по-лошо качество струва между 60 и 70 лева за куб метър.
"Проблем да не се търгува дървесина на стоковата борса е асортиментът. Не се изважда конкретен асортимент за конкретен ползвател", обясни още Красимир Дачев. Досега от водената от ДАГ политика за горите Дачев е загубил 6 милиона евро.
Архив
/
Останаха ли гори за продан?