Докато градовете се сгъстяват, климатичните предизвикателства се засилват, а търсенето на свежи и безопасни храни расте, решението може да се крие там, накъдето малцина гледат - на покривите на сградите. Това, което преди изглеждаше като сценарий от научната фантастика, днес е реалност в мегаполиси като Токио, Ню Йорк и Сингапур.

Градското земеделие на покриви или т.нар roof farming, се базира на хидропонната методика, при която растенията се развиват без почва, в обогатена с хранителни вещества вода. Системата се инсталира директно върху плоски покриви на многоетажни сгради с лека инфраструктура, която не нарушава устойчивостта на конструкцията.

Невероятният потенциал над главите ни

Цифрите говорят сами за себе си. Само в Съединените щати има почти половин трилион покривни пространства в райони с население над 50 000 души, като по-малко от 0,1% се използва в момента. Въпреки това, градското земеделие на покриви отчита над 25% годишен растеж от 2010 година насам.

Според експертите от Green Roofs for Healthy Cities, повечето съществуващи плоски покриви са достатъчно здрави, за да издържат пълноценна градска ферма с всички необходими слоеве на растителна среда.

Защо държавата с най-голяма площ в света се обръща към вертикалното земеделие

Защо държавата с най-голяма площ в света се обръща към вертикалното земеделие

Идеята е хит сред веригите, които обслужват по-заможните клиенти

Основното предимство на покривните ферми е естественото използване на слънчевата светлина, което елиминира нуждата от изкуствено осветление и прави метода изключително енергийно ефективен. Както ще ви каже всеки обитател на апартамент на висок етаж в ЕПК, на 14 етажа над земята слънцето грее различно.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Водата се обновява непрекъснато, тъй като се задържа падналото с дъждовете и така се намаляват разходите за сложни поливни системи и разхищенията. Освен това е много по-лесно да се осигури и допълнително напояване.

Основните отглеждани култури са различни видове зеленчуци, които не изискват обширна коренова система и са идеални за малки, контролируани пространства.

От покрива до рафта

Голямото преимущество на покривното земеделие е непосредствената близост до потребителя. Продуктите могат да се събират и доставят в местни магазини, ресторанти или училищни столове, обикновено в същия ден. Така се сваля цената на транспорта, запазва се свежестта и значително се намаляват въглеродните емисии от веригата на доставки.

Едновременно с това, зелените покриви допринасят за намаляване на топлинното натоварване на сградите, функционирайки като естествени изолатори.

Онлайн търговец подкрепя най-голямата ферма в Европа за вертикално земеделие

Онлайн търговец подкрепя най-голямата ферма в Европа за вертикално земеделие

Ocado се обедини с компания, отглеждаща плодове по този метод

Изследванията показват редица допълнителни ползи от покривните ферми. Естественият въздушен поток на височина подобрява фотосинтезата, чрез непрекъснатия приток въглероден диоксид. Растенията на покривите са по-малко податливи на вредители, които по-трудно достигат до тях.

Още по-изненадващо, ботанически изследвания от 60-те години показват, че градският шум може да има положителен ефект върху развитието на растенията. Докато селските райони имат ниво на шума около 30-40 dBA, градските зони достигат 85-90 dBA, което води до ускорение на растежа с над 20% и увеличение на биомасата с 78%.

Допълнителен бонус е продължаването на сезона - поради топлината от допълнителното излагане на слънце, покривните ферми често позволяват по-ранно засяване през пролетта и по-дълго отглеждане в края на есента.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, BILLA България, ЕнЕфект.