На територията на бивша лигнитна мина в германската община Шипкау, в района Оберспревалд-Лаузиц, близо до полската граница, предстои изграждането на най-високата вятърна турбина в света. Съоръжението ще достигне внушителна височина от 365 м - само с 3 см по-ниско от емблематичната Берлинска телевизионна кула. С това ще се превърне във втората най-висока конструкция в Германия.

Турбината ще бъде част от пилотния проект GICON High-Altitude Wind Tower (GICON-HWT) и ще представлява сърцето на бъдеща хибридна електроцентрала, съчетаваща няколко източника на възобновяема енергия върху ограничена площ.

Ефективно производство

Централният енергиен елемент, турбината, ще бъде разположена на височина от 300 м, където ветровете са значително по-силни, постоянни и равномерни. Това позволява по-ефективно и стабилно производство на електроенергия, коментират от компанията.

При същия диаметър на ротора, новата конструкция ще генерира близо два пъти повече електричество в сравнение с конвенционалните турбини. По думите на проф. Йохен Гросман, съосновател и управляващ директор на GICON, този проект прави икономически достъпен потенциала на вятъра високо над земята.

Проектът използва вече нарушения терен на бивша мина и е символ на трансформацията от въглищна икономика към устойчива енергетика. Впечатляващата метална конструкция от над 2000 т стомана и 22 000 отделни компонента ще бъде изградена с помощта на търговски достъпни и вече доказани технологии.

Решението може да се определи като стратегическо, тъй като цели бъдещо серийно производство с участието на местни предприятия. Електрическата турбина, с мощност 3,8 MW, ще бъде произведена от VENSYS и се очаква да генерира най-малко 18 милиона kWh електроенергия годишно, достатъчно за захранване на приблизително 6000 домакинства.

Подкрепа на местната общност

Любопитен факт е, че проектът се развива с минимална съпротива от местната общност. В Шипкау вече функционират 53 вятърни турбини, а близо половината от данъчните приходи на общината идват именно от сектора на възобновяемата енергия. Единствено местният авиационен клуб все пак е изразил възражения, свързани с безопасността на въздушния трафик.

Снимка 724900

Източник: Gicon

Според регионалната преса, това е едно от редките места, където инфраструктура от такъв мащаб се реализира без сериозни протести.

Идеята за съоръжение с подобни параметри се заражда още през 2010 г. GICON разработва концепцията за високопланинска вятърна турбина като алтернатива на офшорните проекти, които макар и ефективни, са изключително скъпи за изграждане и поддръжка. Според строителния мениджър Франк Адам, новата технология постига същите резултати, но с по-малко ограничения и на суша.

Високопланинската вятърна кула GICON е основен елемент от вече споменатата по-мащабна визия - хибридна електроцентрала, която съчетава традиционни вятърни турбини на по-ниска височина, високопланински турбини като GICON-HWT, както и мащабни фотоволтаични системи.

Това позволява максимално оползотворяване на съществуващите площи без допълнително застрояване и води до по-последователно производство на енергия през цялата година. Височинният вятър, за разлика от този на земното равнище, духа дори в дни със затишие и осигурява независим и стабилен източник на електроенергия.

Реализацията на проекта е подкрепена от Германската федерална агенция за пробивни иновации (SPRIND), чрез нейното дъщерно дружество beventum GmbH. Според ръководителя на проекта д-р Мартин Шоме, подобни разработки изискват не само смелост и постоянство, но и партньори с капацитет за реално изпълнение - какъвто SPRIND е открила в GICON.

Очаква се въвеждането в експлоатация на съоръжението да се осъществи през лятото на 2026 г.

"От десетилетия у нас няма реализиран вятърен проект заради бюрокрация и дезинформация"

"От десетилетия у нас няма реализиран вятърен проект заради бюрокрация и дезинформация"

Когато е готова, магистрала Хемус ще заеме почти толкова земеделска земя, колкото всички ВЕИ проекти до момента