„Ревизори в църквата", четем от първата страница на „Стандарт"
След футболисти и фолк диви ревизорите може да подгонят и поповете. За това настоява в писмо до финансовия министър Симеон Дянков синдикатът "Подкрепа". Сметната палата да провери как се харчат милионите, които всяка година държавата отпуска на духовенството като субсидия. От години не са правени одити на тези пари и ще огласим всички злоупотреби, закани се лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според него проверка на Главната инспекция по труда е разкрила, че поповете са по-зле и от сервитьорките и певиците по морето. Отчетата масово работят без трудови договори и осигуровки или на минимална заплата. Проверката обаче е обхванала само 10% от храмовете. Тренчев разговарял с премиера Борисов нещата да се доведат докрай. "Подкрепа" направи първия свещенически синдикат, но Светият синод не му обърна много внимание.
Още от статията на „Стандарт"
„МВР измисли нова такса за бизнеса", разкрива от първата си страница „Дневник"
Министерството на вътрешните работи намери начин да си осигури нов източник на приходи месец след като бяха спрени даренията от граждани и фирми. Всички компании, които имат собствени звена за охрана - дори с двама-трима пазачи, ще трябва да платят на МВР еднократна такса, за да получат лиценз.
За да пазят обектите си в една област, те ще трябва да дадат 700 лв., а ако имат офиси и на други места - 3000 лв. Нововъведението в тарифата, която урежда таксите, плащани към вътрешното ведомство, беше обнародвана в днешния брой на Държавен вестник.
Промените ще увеличат разходите на всички компании, които са наели служители да пазят офиси, складове, производствени цехове. По данни на полицията тези дружества са между 2000 и 3000. От днес - 4 октомври, те имат 1 година гратисен период да решат дали да платят на МВР за лиценз.
От това приходът за министерството ще е между 2 млн. и 9 млн. лв. в зависимост колко компании с колко офиса ще кандидатстват. Ако не искат да плащат на МВР, фирмите могат да наемат частни охранителни дружества, но това ще им излезе по-скъпо.
От пресцентъра на министерството вчера обясниха, че въвеждането на новата такса е заради промените в Закона за частната охранителна дейност и ведомството само изпълнява разпоредбите.
Проверка на "Дневник" обаче показа, че поправките, с които бизнесът се натоварва с нови разходи, са внесени именно от МВР и министерството на икономиката. Мотивът на силовото ведомство е, че частните охранителни фирми са в неравнопоставено положение - плащат за лиценз.
Още от статията на „Дневник"
„ВиК ни сви 30 млн. лв. от джоба" е заглавието на проучване на „24 часа"
В България има 51 ВиК дружества, които отговарят за това до всеки гражданин да достига вода. Абонатите пък трябва да си плащат сметките, които освен всички разходи включват и държавна такса от 1,5 ст. на кубик. Тези пари се събират, за да може държавата да строи пречиствателни станции и канализация и на практика са един вид воден данък.
Десет години обаче приходите от него са били ограбвани, вместо да се използват по предназначение.
35 ВиК дружества в страната дължат 30,351 млн. лв. на екоминистерството за водни такси. Задълженията са натрупани от 2001 г. до 2010 г., показва справка, която в. "24 часа" получи по закона за достъп до обществена информация. Сумата не включва законовата лихва от 10%.
Част от дружествата като тези в Перник и Габрово не са плащали нищо от 2001 г., когато в страната е въведена таксата. Заради това и са натрупали задължения за над 4 млн. лв. за пернишката фирма и над 3 млн. за дружеството в Габрово. Над 4 млн. са дълговете и на ВиК в Стара Загора. Абсолютен рекордьор е Пловдив, от 2003 г. досега на държавата не са платени 6,5 млн. лв.
Общото между всички дружества длъжници е, че са собственост на държавата. Дълговете са се трупали при четири правителства - на Иван Костов, на Симеон Сакскобургготски, на Сергей Станишев и сегашното.
Този кабинет обаче за първи път успява да събере част от задълженията Проблемът дори е бил обсъждан наскоро на оперативно заседание на правителството, защото ВиК дружествата се оплакали в МРРБ, че екоминистерството ги притиска със срокове за разплащане.
"От април подписваме споразумения за разсрочено плащане. Имаме сключени за около 12 млн. лв., а 4 млн. вече са събрани", обясни Галина Симеонова - шеф на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). То е към екоминистерството и събира всички екотакси в страната.
Още от статията на „24 часа"
„Борисов спусна спасителен план на ЕС - доходи и пенсии като в България", информира от първата си страница „Сега"
Премиерът Бойко Борисов използва официалното си посещение в Прага, за да отправи серия от икономически препоръки към ЕС. Европейските държави, които имат по-висок бюджетен дефицит от 3%, да направят пенсиите и заплатите колкото в България и така до една-две години ще решат проблема. И само когато закъсалите държави намалят заплатите до нашите, ЕС да им дава дотации.
Двамата с чешкия му колега Петр Нечас осъдиха финансовата разюзданост на някои държави и заявиха, че приемането на страните им в еврозоната няма да е на дневен ред, докато тя не се дисциплинира. "Правителствата на Чехия и България напълно отказват да дадат дата за приемане в еврозоната, защото никой не знае какво ще стане с този проект. Освен това всички можем да видим как валутният съюз се превръща в съюз за превод на пари или дори дългов съюз", заяви чешкият премиер Петр Нечас. "Влизането ни в еврозоната от цел в момента се превръща в нещо, което внимателно изчакваме да видим - как ще се развият процесите там. Не искаме да влезем в място на дългове", бе коментарът на Борисов.
"И ние искаме да направим пенсиите 2000 евро, но бюджетът ще излезе на червено. Кой не иска да направи пенсиите високи? И ние искаме възрастните хора да пътуват, да живеят добре. Що за популизъм е това на европейските лидери?", заяви Бойко Борисов на съвместната пресконференция в Прага, цитиран от Агенция "Фокус" и АФП. Той призова държавите да харчат само колкото печелят.
Още от статията на „Сега"
„Кризата обезцени жилищата с една трета" е водещото заглавие от първа страница на „Монитор"
Кризата е стопила почти 1/3 от стойността на жилищата в София от 2008 г. до сега. Ако преди четири години двустаен апартамент в столицата се е оценявал за 78 302 евро, в момента стойността му е 54 073 евро. Това показват данни на „Явлена", представени по време на конференция за пазара на ипотечно кредитиране, организирана от Първа инвестиционна банка (ПИБ). В изчисленията са включени нивата на инфлацията, отчитани през изминалите полугодия до момента.
Данните показват още, че жилищата в София са загубили 9,78% от стойността си през тази година спрямо предходната. Сериозно са се обезценили и имотите в Стара Загора. През 2008 г. средната стойност на двустайно жилище там е била 47 152 евро. Сега обаче тя е около 32 494 евро. За същия период двустайните апартаменти във Варна са се обезценили с 22,25 на сто. Преди четири години този тип апартаменти са се оценявали на 71 585 евро, а сега на 55 654 евро.
Инфлацията е оказала най-силно влияние върху цените на имотите преди близо четири години. През юни 2008 г. спрямо юни 2007 г. тя е била 11,7%. След това инфлацията започва да се забавя до 3,8% през юни тази година.
Според брокери вече се наблюдават първите признаци на оживление на пазара на недвижими имоти. По данни на Агенцията по вписванията през първата половина на тази година в България са били сключени общо 102 276 сделки. През същия период на миналата година те са били 73 867, което е ръст от около 27,78%. Близо 25 на сто от всички сделки са били сключени в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.
„От 2003 г. насам имотите са най-изгодни", категоричен е Георги Павлов от „Адрес". Той обясни още, че в момента лихвите по кредитите са близки до нива от преди 4 години, а цените на жилищата са паднали до стойности от 2005 г.
Още от статията на „Монитор"
"Недоговорените осигурителни прагове влизат в тристранката", съобщава „Труд"
Минималните осигурителни доходи 2012, за чийто размер не е постигнато съгласие, ще бъдат гледани в националния тристранен съвет. Това съобщи социалният министър Тотю Младенов във вторник. Той нямало да наложи по служебен път увеличение на праговете със 7% (колкото е средният им ръст за всички договорени икономически дейности), докато не се произнесе тристранката.
На последното си заседание в понеделник работната група за определяне на осигурителните прагове не получи нови секторни споразумения. Напротив - браншовата камара по туризъм оттегли подписа си под документа за 14,6% ръст в хотелиерството, ресторантьорството и операторската дейност. Причините - средното натоварване на хотелите било под 30%, а разходите за данъци, такси, еленергия и т.н. ставали все по-големи.
Още от статията на „Труд"
„Финансовото богатство на домакинствата нарасна с 4 млрд. лв. за година", обобщава от първата си страница „Класа"
Въпреки кризата финансовото богатство на домакинствата се увеличава с 4 млрд. лв. за година и достига 41 млрд. лв. към края на юни, сочи доклад на Industry Watch. Спрямо предходното тримесечие осезаемо нарастват депозитите с 380 млн. лв. и пенсионните спестявания със 165 млн. лв. Инвестициите в акции намаляват, докато вложенията във взаимни фондове остават на практика непроменени.
Домакинствата успяват да увеличат своите спестявания при общ спад на задлъжнялостта към финансови институции с 3% спрямо второто тримесечие на 2010 г. Най-съществено се свива дългът към лизинговите дружества с 20% годишно, докато само към банковата система се понижава с 1 на сто, уточняват експертите.
Банковите депозити пък продължават да бъдат основен актив на домакинствата. Делът им е 69% от финансовите активи на населението. Друго голямо перо в семейния портфейл са спестяванията в частни пенсионни фондове, достигащи общо 10% от финансовото богатство, сочи още анализът на Industry Watch. "През последните години ставаме свидетели на видимо удължаване на срока на влоговете от 6 до 12 месеца. Удължаването на срочността на банковите депозити се дължи както на по-високите лихви на влоговете с по-дълъг срок, така и на привличането на вложения с дълъг инвестиционен хоризонт, които при други условия биха били инвестирани в имоти или на борсата", отчитат експертите.
Още от статията на „Класа"
„1000 изчезнали вагона от БДЖ", съобщава „Стандарт"
Над 1000 товарни вагони са изчезнали от БДЖ в последните 7-8 години, каза транспортният министър Ивайло Московски по БНТ. За случая ще бъде сезирана прокуратурата, допълни той. Шефът на борда на БДЖ Владимир Владимиров обясни, че от 2001 г. насам при инвентаризации част от товарните вагони на БДЖ се водели като "непреброени". В това число влизали вагони, които са заведени като актив, но не са открити при поредна проверка. Вместо да се отчете, че има изчезнали вагони, се появява терминът "неброени вагони". По данни на БДЖ товарните вагони са около 11 хил., но реално се използват около половината от тях, казаха синдикалисти. В същото време БДЖ не може да осигури товарни композиции. В момента няма зърновози, българско зърно се превозва с румънски влакове, обясниха синдикалисти. Премиерът Бойко Борисов попита какво става с изчезналите вагони по време на инициираната от него среща в понеделник между синдикати, шефове на БДЖ и министрите на транспорта и финансите, каза председателят на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според него вагони от железницата изчезват още от времето на югоембаргото. Кражби в железницата има, но парите на БДЖ изтекоха в партиите, категоричен е синдикалният лидер. Но за ГЕРБ нямаме такова наблюдение, допълни Розен Зарков, синдикален шеф в железниците.
Още от статията на „Стандарт"
„Социалните медии - инструмент и за революции, и за погроми", обобщава „Дневник"
След като арабската пролет изненада света със силата на технологиите да превърнат политическото недоволство в революция, правителствата се надпреварват да разработят стратегии за реакция и дори за контрол на новия играч на политическата арена - социалните медии.
Антиправителствените демонстранти в Египет използваха Twitter, Facebook и други платформи, за да заобикалят опитите за цензура и да организират протестите, с които свалиха президентите Зин ал Абидин бен Али и Хосни Мубарак.
Това пробуди хората с власт. Новите технологии създават предизвикателство за традиционните структури на политическата власт, като позволяват на милиони граждани да се координират бързо за политически акции често пъти без конвенционално ръководство.
"Отдавна не можем да смятаме социалните медии за временна мода", коментира Алек Рос, един от създателите на технологичната политика на кандидатпрезидентската кампания на Барак Обама през 2008 г., който в момента е старши съветник по иновациите на държавния секретар Хилари Клинтън.
"Ако не си отворен към социалните медии, значи не усещаш динамиката на улицата и се лишаваш от разбиране и власт."
Вашингтон се надява, че като се задържи начело в усвояването на социалните медии, ще може да поддържа влиянието си в променящия се свят.
Още от статията на „Дневник"
„АЕЦ "Белене" издържа стрес-теста на ЕС", информира „Сега"
Многостранният анализ и проведените международни експертни оценки доказват, че проектът за АЕЦ "Белене" осигурява най-високо равнище на сигурност и покрива изцяло стрес-тестовете, които ЕС въведе след ядрената драма в АЕЦ "Фукушима" Япония. Тестът върху бъдещата АЕЦ в България е направен от изпълнителя на строежа "Атомстройекспорт"(АСЕ), българската НЕК и Worley Parsons, съобщиха вчера от АСЕ. Новината дойде броени дни след като кабинетът "Борисов" за пореден път отложи решението си за съдбата на централата, този път до началото на април 2012 г.
Проверката бе направена по 7 критерия: местоположение на централата, риск от наводнения, охладителни системи, резервни мощности, продължителност на експлоатационния живот, тип реактори и риск от терористични нападения и земетресения. Общият отчет по стрес-теста на проекта АЕЦ "Белене" е представен в Международната агенция за ядрено регулиране. За основа на подготовката на отчета са послужили техническият проект, промеждутъчният отчет за обосноваване на безопасността и вероятният анализ на безопасността на АЕЦ "Белене" в частта за устойчивост на станцията на външни природни явления. При подготовката на отчета са се отчитали изискванията, разработени въз основа на предложенията на Асоциацията на западноевропейските органи за регулиране на ядрената безопасност.
Още от статията на „Сега"
„Топлофикациите готови за зимата", информира „Монитор"
Топлофикациите в страната са готови за отоплителния сезон и погасяват задълженията си към „Булгаргаз", увери вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Изключение в това отношение прави само дружеството в Шумен.
Софийската топлофикация, която е най-големият длъжник на държавната газова компания, е намалила борчовете си, стана ясно по време на вчерашното заседание на ДКЕВР. Шефът на „Топлофикация - София" Стоян Цветанов съобщи, че дружеството редовно си плаща за доставеното синьо гориво. От 107 млн. лв. в края на 2010 г. сега борчовете на софийското парно са паднали на 70 млн. лв.
Цветанов даде за пример, че през септември освен плащането на текущото потребление на газ са изплатени и 6 млн. лв. стари дългове. За първите девет месеца на тази година "Топлофикация - София" не е забавила нито лев към "Булгаргаз", уточни той.
По-късно председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че „Топлофикация - София" е покрила просрочените си задължения от 2010 г. и започва да изплаща борчовете си за 2011 г. Това означава, че "Булгаргаз" ще има свободни пари, за да купува природния газ от доставчиците си, каза Семерджиев.
Шефът на столичното парно Стоян Цветанов съобщи още, че очаква дружеството да завърши 2011 г. с постигането на добър финансов резултат и дори с малка печалба. Той обаче не конкретизира в какъв размер се очаква да е печалбата. В интервю пред „Монитор" от пролетта на тази година Цветанов съобщи, че „Топлофикация - София" е приключила първите три месеца на 2011 г. с 37 млн. лв. печалба. Тогава той направи уговорката, че този резултат е само индикативен, тъй като „Топлофикация - София" винаги излиза на плюс в зимните месеци, а през лятото започва да трупа загуби.
Още от статията на „Монитор"
"Въвеждат нова система за финансиране на здравеопазването", съобщава „Класа"
От следващата година ще бъде въведена нова схема на финансиране на здравните заведения, която предвижда замяна на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи. Това заяви вчера здравният министър Стефан Константинов в Перник, където откри ремонтираното детско отделение на местната болница. Според Константинов клиничните пътеки много изкривяват формирането на заплатите на медицинския персонал, работата на лекаря, пречат дори и на пациента.
Новата схема на финансиране ще премахне досегашната практика пациентите да бъдат изписвани след лечение на определено заболяване и след една седмица отново да ги приемат за друго или съпътстващо заболяване. За въвеждането на диагностично-свързаните групи се предвижда финансиране от 3 млн. лв. за купуване на ноу-хау и софтуер, както и за обучение за прилагането им. Новият начин на финансиране на болниците от касата предвижда да се свържат базата данни на общопрактикуващите лекари, лечебните заведения, НЗОК и здравното министерство. Планираната промяна няма да бъде въведена внезапно и ще бъде предшествана от подготвителен период. Според Стефан Константинов новата схема за финансиране на болниците ще спре и отлива на медицински персонал от страната, тъй като се очаква тя да осигури по-добро заплащане в сферата на здравеопазването.
Още от статията на „Класа"