Скандална фирма ще прави второто частно тото у нас, разкрива „Сега"

България може скоро да се сдобие с второ частно тото след "Еврошанс". След два неуспешни опита фирмата "Дилот" има нов шанс да получи лиценз за тото и лото игри от Държавната комисия на хазарта, съобщи пред "Сега" председателят на ведомството Димитър Терзиев.

Комисията на два пъти отказа на фирмата разрешение за хазартна дейност заради съмнителен произход на капитала, неясен собственик - офшорката "Ната холдингс лимитед" и куп нередности по документацията. Върховният административен съд обаче окончателно се произнесе, че всичко с фирмата е наред и задължи ДКХ да преразгледа отказите си.

"Дилот" доби публичност през пролетта на 2007 г. в разгара на скандала между бившия икономически министър Румен Овчаров от БСП и бившия следовател №1 Ангел Александров. Тогава ексзаместничката на Овчаров Корнелия Нинова обяви, че Александров е лобирал "Дилот" да получи разрешение за хазартна дейност. Поводът за натиска са били двата отказа на комисията по хазарта да разреши цифровите игри "Златен шанс 5 от 55" и "Шанс за милиони 5 от 50" за срок от 5 години.

Всичките дела по корупционния скандал бяха прекратени заради липса на доказателства. "Дилот" обаче продължи борбата си за разрешение за цифрова игра чрез съда и окончателните решения на ВАС са в полза на фирмата.

Съдът е приел, че произходът на капитала на "Дилот" е "установен по несъмнен начин", става ясно от мотивите. Уставният капитал от 200 000 лв. е дошъл от дивидент, изплатен от "Диема груп" АД на фирмата "Ната холдинг". Оперативният капитал от 5 млн. лв. представлява кредит от "Корпоративна търговска банка", оглавявана от Цветан Василев.

Любопитното е, че тогава банката е дала такъв голям заем на дружество, което има само 2 месеца история. Освен това "Дилот" има сключен договор за наем, вероятно за осигуряване на помещения за цифровите игри, с "КВ - Реал" ООД. Тази фирма е 50% собственост именно на банкера Василев. Що се отнася до въпроса за произхода на капитала на собственика на "Дилот" - "Ната Холдинг Лимитид", според съда той не е необходимо да се изследва, защото това надхвърля изискванията на закона.

Съдът не приема и заключението на ДКХ, че в правилниците за организиране и провеждане на игрите "Златен шанс 5 от 55" и "Шанс за милиони 5 от 50" не се защитават добре интересите на участниците. Не са приети и всички останали заключения на ДКХ за нередности в документацията на "Дилот".

Председател на съдебния състав и докладчик по двете дела е небезизвестният съдия Андрей Икономов. Името му нашумя със злополучното решение за парк "Странджа" и с отмяната на статута на защитена територия на "Камчийски пясъци". Той е и член на изпълкома на Българския футболен съюз.

Въпреки че направи няколко опита, "Сега" не успя да се свърже с никой от шефовете на "Дилот", сред които са Павлина Николова, няколко адвоката, а също и световният шампион по борба Александър Томов.

"Кремиковци" с нов оператор от днес, пише „Монитор"

Двамата кандидати за "Кремиковци" са получили покана за окончателна среща с министъра на икономиката и енергетиката и днес ще бъде избран оператор за металургичния комбинат, съобщиха вчера представители на синдикатите, след като беше подписан новият браншови договор за отрасъла.

Има постигнато споразумение по основните ангажименти, които държавата и облигационерите са готови да поемат, съобщи Любомир Павлов, председател на Националната федерация "Металургия". Двете компании са поставили условието да работят без комплексно разрешително за дейност или да го получат под условие.

Единият кандидат е поставил условие за особен режим на плащане на енергоносителите, съобщи Васил Яначков, председател на Федерация "Металици" към КНСБ, но не пожела за каже дали става дума за "Смарт груп" или бразилската фирма CNS.

В меморандум, който е изпратен и на двете фирми, са поети ангажименти както по отношение на конкретното опериране и ръководене на комбината, така и за възможностите за придобиване на собственост в "Кремиковци", каза Яначков.

Металургията ще бъде водещ отрасъл на България, каза Антон Петров, който е председател на Асоциацията на металургичната индустрия.

В колективния трудов договор е заложено минималната заплата в отрасъла да бъде 350 лева, металургичните работници да получават не по-малко от 4 лева на ден за храна при специфични условия на труд.

Предвидени са също така допълнителни обезщетения извън тези по Кодекса на труда при прекратяване на трудовите договори по болест, съкращаване на щата или намаляване на обема на работа.

Размерът на обезщетението е не по-малко от една минимална работна заплата в тези случаи.

"Интраком" ще доизгради "Вивател" срещу 30 млн. лв., информира „Сега"

Дъщерна фирма на "Интраком" на гръцкия милиардер Сократис Кокалис ще разширява мрежата на "Вивател".

Това се разбра вчера от прессъобщение на "Интраком България", в което се твърди, че фирмата е подписала договор с БТК за 30 млн. лв. Проектът е за доизграждане на мрежата на "Вивател" и се очаква да приключи до 2 години.

"Интраком България" е дъщерна на "Интраком Телеком", която вече е съсобственост на руската JSC Sitronics (51%) и гръцката "Интраком холдингс" (с 49%). Създателят на групата "Интраком" - Кокалис, е партньор на Васил Божков в известната хазартна компания "Еврофутбол".

От БТК не потвърдиха вчера новината. От няколко дни "БТК Мобайл" ("Вивател") вече е поделение на "БТК Груп", а не отделна компания. Сливането бе направено с обяснението, че така ще се оптимизират разходите.     

Избраха шефовете на енергийния холдинг, пише „Новинар"

Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов и зам.-министърът на икономиката Галина Тошева влизат в ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ), чиито състав стана ясен вчера. Това съобщиха вчера от икономическото министерство.

В управителното тяло на мегахолдинга влизат още Димитър Димитров, шеф на Съвета на директорите на "Булгаргаз", Борис Пеков - изпълнителен директор на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" и Тенчо Попов, който беше главен секретар на Милен Велчев в Министерството на финансите, а в момента е финансов консултант. Консултантската фирма „Делойт България" съветваше шефовете на икономическото министерство при избора на ръководство на холдинга.

Съветът на директорите ще контролира, организира и ръководи цялостната дейност на холдинга. Кой ще бъде председател на Съвета на директорите ще стане ясно, след като всички членове го изберат. По нейна молба, за да няма конфликт на интереси, зам.-министър Тошева вчера е била освободена от длъжността си в министерството. Така тя ще работи само в холдинга.

Миналата година управляващата коалиция взе решение за създаването на мегаенергиен холдинг, който ще обединява дейността на няколко дружества - "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Белене", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Ръководството на холдинга ще се помещава в сградата на "Булгаргаз".

"Мобилтел" с модерен център за управление,
информира „Монитор"

Чрез своя нов център за управление на мрежата от България се наблюдава оптичният пръстен както в страната, така и този, свързващ всички оператори на Mobikom Austria Group - Австрия, Хърватска, Словения, Лихтенщайн, Сърбия, Македония и Беларус.

На въпрос на "Монитор" защо именно в България е изграден този център, Борис Немсич, главен изпълнителен директор на австрийския телеком, бе категоричен: "Защото тук работят най-добрите специалисти в областта. Ако бяха в друга държава, щяхме да изберем нея, но те са именно тук.

" Немсич допълни, че новият център е един от стожерите на Мобиком Австрия и като експерт-инженер той подчерта, че постижението е забележително и отговаря на най-високите световни стандарти.

Новият център осигурява централизирано управление и визуализация на всеки елемент от мрежата всяка секунда. Работи се на смени по 24 ч в денонощието, 7 дни в седмицата. Страната ни притежава над 2 хил. км. собствена оптика и вече е с традиции в нейното обслужване и експлоатация.

Центърът се намира в специално проектирана за целта зала, а в нея работят  22 души, разделени на три групи. От екран, подобен на такъв в кино зала с размер 5,5 на 3 м., до множеството монитори - всяка държава се проследява по отношение на всеки проблем, който би възникнал и специалистите реагират в рамките на минута.

От МТел не обявиха каква е сумата на инвестицията в проекта, но подчертаха, че всъщност никой не измерва начинанието с пари, тъй като от гледна точка на техническите преимущества и повишаване на качеството цената е на практика неизмерима.

Комисията "Кушлев" поиска 2.3 млн. лв. на бивш шеф на митниците, разказва „Дневник"

Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, поиска да бъдат отнети в полза на държавата имоти и  суми по банкови сметки за над 2.3 млн. лв. на бившия началник агенция "Митници" Елка Владова, съобщи агенция "Фокус".

Владова е призната за виновна в престъпления срещу финансовата, данъчната и осигурителната система и има влязла в сила присъда от  декември 2008 г.

Комисията, известна с името на председателя си Стоян Кушлев, установи, че Владова и съпругът й  са обявили приходи  на равностойността на 5650 минимални заплати за времето от 1987 до 2007 г., докато разходите им са били  за над 10 хил. минимални заплати. За разликата не са установени законни източници, уточняват от институцията. 

Комисията иска да бъде отнети в полза на държавата апартамент в центъра на София, три магазина в кв. "Лозенец", мерцедес, и близо 50 хил. лв. по банкови сметки. Делото ще се гледа в Софийския градски съд.