Докато светът се бори с американските мита и геополитическата несигурност, държавите се надпреварват да репатрират златните си резерви в търсене на алтернативи на долара. В същото време съседна Турция предприе тази стъпка още през 2018 година. По време на мандата на Берат Албайрак златните резерви, съхранявани в САЩ, Обединеното кралство и Швейцария, бяха върнати в Централната банка на Република Турция, пише Daily Sabah.

Американските тарифи, инфлационният натиск, политическа и икономическа несигурност, пазарната нестабилност и доларът, преживяващ най-лошото си първо полугодие от 1973 година насам, разтревожиха много страни по света.

Европейските централни банки започнаха не само да увеличават златните си резерви, но и да обсъждат репатрирането на злато, съхранявано в САЩ и Обединеното кралство. Правителствата в Германия и Италия планират да върнат резервите, съхранявани в Ню Йорк.

Цената на златото отново подскочи

Цената на златото отново подскочи

Това става на фона на започналите рано тази сутрин военни действия между Израел и Иран

Според Световния златен съвет, Германия и Италия се нареждат сред страните с най-големи златни резерви след САЩ, като притежават съответно 3352 тона и 2452 тона. Повече от една трета от техните златни кюлчета се съхраняват в Съединените щати. Пазарната стойност на златото, съхранявано в Америка, се оценява на над 245 милиарда долара.

Анкара, Турция

Източник: iStock

Анкара, Турция

Напоследък нараства натискът върху страните от ЕС да репатрират или поне да одитират физическите си златни резерви, съхранявани в САЩ. Асоциацията на данъкоплатците в Европа (TAE) вече заяви, че златните резерви на страните от ЕС трябва да бъдат върнати от САЩ в Европа.

В допълнение към Германия и Италия, някои от най-големите притежатели на злато в света, като Франция, Китай, Швейцария и Индия, също съхраняват злато в САЩ и Великобритания. През 2024 г. Индия репатрира златото, съхранявано в Лондон.

Централните банки, предпазливи от санкции, търсят алтернативи на долара и също така се стремят да увеличат своите златни резерви.

Според Официалния форум на паричните и финансовите институции (OMFIF), златните резерви на централните банки, които достигнаха пик от 38 000 тона по време на ерата на Бретън Уудс (1945-1971), достигнаха 36 000 тона през 2024 г. Очаква се тези резерви да надминат историческия пик от 1965 г., достигайки 38 300 тона до 2026 година.

Дебат за одита в САЩ

В САЩ се води различен дебат, където много страни съхраняват златото си. Форт Нокс в Кентъки, съоръжение, използвано за защита на ценни активи на чужди държави по време на война, съхранява златни резерви. Според Монетния двор на САЩ, той съдържа 147,3 милиона унции злато.

Имаше публични критики относно "липса на прозрачност" по отношение на Форт Нокс, като твърденията варираха от "златото е съхранявано безопасно" до "част от него е била тайно продадена". Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент отговори на тези спекулации, като каза: "Провеждаме одити всяка година. Цялото злато е там."

Докато европейските страни сега възобновяват дебата за златните резерви, Турция предприе действия много по-рано. За да защити икономиката от глобални сътресения, по време на мандата на Берат Албайрак като министър на финансите, златото, съхранявано в страни като САЩ, Швейцария и Обединеното кралство, постепенно беше прехвърлено в трезорите на централната банка.

През 2002 г. 90% от 120-те тона злато на Турция са били държани в чужди страни като Обединеното кралство, Съединените щати и Швейцария. Стратегическите стъпки, предприети през 2017 г., не само увеличиха резервите, но и започнаха репатрирането на златото във владение на Централната банка на САЩ (CBRT). Златото, съхранявано във Федералния резерв (ФЕД), спадна от 28,7 тона през 2016 г. до нула през 2017 г.

Всички 18,7 тона злато, съхранявани в Банката за международни разплащания (BIS) в Швейцария, бяха върнати обратно. Около 350 тона злато, съхранявани в САЩ, Швейцария и Обединеното кралство, бяха репатрирани в Турция през този период. В края на 2018 г. златните резерви възлизаха на 488,9 тона, като до 2020 г. се увеличиха до 719,2 тона.

Златото изпревари еврото като резервен актив

Златото изпревари еврото като резервен актив

Доближаваме ли се до нов "златен стандарт"?

Златото надвишава брутните валутни резерви

В момент, когато светът е на ръба на нова студена война, този ход засили позицията на Централната банка на САЩ (CBRT). Според седмичната парична и банкова статистика на CBRT, брутните валутни резерви са били 155,7 милиарда долара през седмицата на 20 юни.

Златните резерви през същия период възлизат на 85,1 милиарда долара. През 2018 г. златните резерви са били 19,9 милиарда долара, докато брутните валутни резерви са били 71,9 милиарда долара. В резултат на тези мерки златните резерви вече надвишават брутните валутни резерви, достигайки 85,1 милиарда долара.

Турция отбелязва най-бързия ръст в света на милионерите в долари

Съседката на България, която отбелязва най-големия ръст в света на милионерите в долари

Това показва нов доклад за глобалното богатство