След като преди седмица рейтинговата агенция Moody's понижи агресивно суверенния кредитен рейтинг на Португалия до т.н .junk статут (т.н. ниво на "боклук" или ниво на високо-рискови ценни книжа), снощи агенцията повтори тази своя процедура и с кредитния рейтинг на Ирландия, излагайки почти същите аргументи за това свое действие.
Moody's понижи силно кредитния рейтинг на Ирландия до "Ва1" от "Ваа3" запазвайки и т.н. "негативни перспективи' за възможно ново понижение на рейтинга на страната в следващите 12 до 18 месеца. Така кредитният рейтинг на Ирландия също вече е в т.н. junk ниво след подобна мярка и за кредитния рейтинг на Португалия преди седмица (понижен до "Ва2" нивото) и след като от доста време насам и рейтинга на Гърция е дълбоко в junk територията (в "Саа1" нивото).
И тук Moody's изтъкна като основна причина вероятността за нуждата от втори спасителен план за финансова помощ на Ирландия след края на настоящия пакет финансова помощ изтичащ през 2013г. и нейните очаквания, че т.н. Келтски тигър на няма да успее да се върне на паричните и дългови пазари и да се самофинансира в близките години (през 20103г. какъвто е плана на ирландското правителство и план заложен от страна на основните кредитори на страната - ЕС и МВФ).
Така кредитният рейтинг на Ирландия вееч е една степен под този на Колумбия и две нива под този на Бразилия, като за сега е на една степен над рейтинга на Португалия и 6 нива над този на Гърция.
Moody's също така отбеляза, че причина за това нейно решение е високия риск в светлината на продължаващата слабост на икономиката на Ирландия и отбеляза, че може да има по-нататъшно понижение на нейния кредитен рейтинг, ако Ирландия не успее да достигне заложените фискални цели. Според агенцията, неконтролиран евентуален фалит на Гърция също може да доведе до по-нататъшно понижение на кредитния рейтинг на Ирландия.
С оглед това решение на агенция Moody's от снощи, днес отново вниманието ще се насочи върху европейските дългови пазари с оглед риск от разпродажби на ирландски дългови книжа, като отново ще се следи най-вече дали ще има "заразен ефект" и върху другите суверенни дългови облигации в Европа и най-вече ново негативно влияние върху дълговите книжа на Италия (които след вчерашните първоначални силни разпродажби, успяха в известна степен да стабилизират към края на търговията с оглед и слуховете за покупки на европейските дългови облигации на вторични пазар от страна на ЕЦБ/или национални централни банки от Еврозоната/или от Китайска страна).