Глобалната авиационна индустрия вероятно ще генерира приходи от над 1 трилион долара през следващата година, като броят на пътниците се очаква да достигне рекордните 5 милиарда, съобщи Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), цитирана от световните агенции.
Организацията също така прогнозира, че средната печалба на авиокомпаниите на пътник ще нарасне до около 7 долара през следващата година, което е значително увеличение спрямо едва 2,25 долара преди 18 месеца. Тази година се очаква печалбата на пътник да бъде 6,40 долара.
Тези цифри представляват впечатляващо възстановяване за индустрията, която поради пандемията регистрира три последователни години на загуби между 2020 и 2022 г., възлизащи на почти 187 милиарда долара.
Постоянното търсене на пътувания, което бързо се възстанови след премахването на ограниченията по време на COVID-ерата, бързо възвърна печалбите на авиокомпаниите и позволи на някои превозвачи да начисляват по-високи цени на билетите.
Авиокомпаниите в Близкия изток се очаква да водят класацията през следващата година с печалба на пътник от 24 долара, следвани от американските авиокомпании с 12 долара и европейските авиокомпании с 9 долара. IATA предвижда, че авиокомпаниите в Африка, Латинска Америка и Азиатско-тихоокеанския регион ще бъдат по-малко печеливши от средното за индустрията.
Генералният директор на IATA Уили Уолш обаче предупреди, че "здравето" на индустрията остава крехко, а проблемите с доставките на нови самолети от Airbus и Boeing се запазват. Хроничният недостиг на самолети означава, че по-старите, по-малко ефективни самолети летят много по-дълго, увеличавайки разходите и влияейки отрицателно на околната среда.
Глобалните конфликти също повишават разходите поради големите участъци от въздушно пространство, затворени за търговски полети, посочи още Уолш. Затварянията принуждават авиокомпаниите да използват по-дълги маршрути и могат също така да предизвикат забавяния, защото има по-малко въздушно пространство за нарастващия брой полети.