Сръбската асоциация на геймърите (SGA) публикува последния си доклад за състоянието на местната гейминг индустрия, предоставяйки подробен поглед върху това как екосистемата се е развивала от 2017 до днес. Констатацията е, че този бизнес е в огромен подем, пише eKapija.
Докато световната гейминг индустрия все още е във фазата на управление на кризата, настъпила след Covid-19, се оказа, че ситуацията в Сърбия е може би по-добра от средната за света. Приходите само за 2024 година са в размер на €214 милиона.
Според доклада, игрите, създадени в съседна Сърбия, са били изтеглени на платформи почти 300 милиона пъти. Миналата година най-големите 15 компании са генерирали приходите от €214 милиона, което е с 22% повече отколкото през 2023 година. Около 100 местни студия и екипи са работили през 2024-та, а 84 игри в момента са в процес на разработка.
В индустрията работят около 4500 професионалисти, с 200 нови работни места в сравнение с 2022 година. За 2025-та обаче планът е да се създадат само 130 нови работни места, което е показателно за забавяне на растежа и навлизане във фаза на стабилизация.
Докладът показва, че 31% от всички служители са жени и те ръководят една трета от всички екипи, докато 55 на сто от студиата и екипите разработват оригинални интелектуални собствености.
Игрите за мобилни телефони са начело по отношение на общите приходи. За първи път тази година са събрани данни и за използването на изкуствен интелект в разработването на игри, удовлетвореността от успеха на проектите, езиците за локализация, структурите на собственост на компаниите, както и най-посещаваните местни и чуждестранни гейминг събития.
Белград и Нови Сад остават основните центрове за разработка, а най-застъпените професии са в областта на QA, програмирането и 3D. Най-трудно е да се намерят опитни програмисти и старши специалисти за позиции в бизнес поддръжката.
Като ключови предизвикателства за по-нататъшното развитие на индустрията, компаниите подчертават високата данъчна тежест, липсата на местна подкрепа за платформите за публикуване на игри, както и липсата на адекватни данъчни облекчения.