Кръстоносният поход на Марк Зукърбърг за привличане на специалисти от големи компании за разработка на изкуствен интелект се увенча с успех.
Wired публикува изтекъл списък, с който Meta представя служителите в новото звено на компанията - Superintelligence Labs. В него фигурират имената на бивши разработчици на Google и Anthropic. По-голямо впечатление обаче прави, че значителна част от новите попълнения на компанията са доскорошни служители на Open AI.
Екипът
Както Money.bg писа, по-рано този месец главният изпълнителен директор Сам Алтман гостува в подкаста на своя брат. Там той коментира опитите на Meta да привлече негови служители, като им предлага бонуси на стойност 100 милиона долара. Тогава Алтман отрече напускането на кадри и отдаде това на по-големия шанс за успех на Open AI и културата на компанията.
Оказва се обаче, че положението на създателя на ChatGPT не е толкова идеално. Седем от единадесет обявени нови лица са работили по ключови проекти като гласов режим или генериране на снимки. Според Wired в списъка липсват прехвърлилите се служители от офиса на компанията в Цюрих.
След Open AI най-големи загуби на кадри търпи Google, като от екипа са напуснали ръководители на обучения на Gemini. От Anthropic пък си е тръгнал Джоел Побар, който преди това е работил 11 години в Meta.
Според източник на Reuters към екипа ще се присъедини и основателят и главен изпълнителен директор на Safe Superintelligence Даниел Грос. Твърди се, че Зукърбърг е направил опит да привлече и съоснователя на OpenAIИля Суцкевер.
Superintelligence Labs
Новото звено на Meta ще включва фондации, продуктови екипи, както и лаборатория, фокусирана върху разработването на следващото поколение модели. Негови ръководители ще са Нат Фридман и Александър Уанг. Фридман има предишен опит като изпълнителен директор на GitHub и основател на Xamarin, а Уанг е стартирал Scale AI. За да го привлече, Meta сключи сделка с компанията за етикиране на стойност 14,3 милиарда долара.
Голямата инвестиция се дължи на амбициите на Зукърбърг да навакса изоставането на Meta от конкурентите си на пазара за изкуствен интелект. Малко по-рано през годината компанията пусна нов модел с отворен код - Llama 4. Той обаче не постигна успех, което доведе до напускането на служители.
Освен в новото звено, технологичният гигант залага големи надежди и на Reality Labs, в което е инвестирал над 60 милиарда долара от 2020 година насам. Резултатите от него обаче също не са особено задоволителни. Най-значителните му продукти са очилата Ray-Ban и слушалките Quest.
Meta и конкуренцията
Meta не е изключение, що се отнася до отделянето значителна сума в разработката на изкуствен интелект. Очаква се тази година технологичните компании да вложат 320 милиарда долара в сектора.
Макар кражбата на служители да не е особено честна, собственикът на Facebook не е единственият, който прибягва до този метод. Миналата година Microsoft плати 650 милиона долара, за да привлече по-голямата част от персонала на Inflection AI, включително съоснователя ѝ Мустафа Сюлейман. Amazon пък взе ключови кадри от Adept.
В сблъсъка на интелектите нечестните методи не са рядкост и Meta не е изключение. Въпросът е дали бившите служители на Open AI са приели предложението на Зуърбърг единствено заради големите бонуси, или искрено вярват в успеха на проекта.