Нова седмица - нов играч на пазара на платформите с генеративен изкуствен интелект. Всъщност, Meta AI е новост само за Европа, защото на Марк Зукърбърг и компания явно им трябваше близо година, за да покрие AI платформата им изискванията на ЕС за защита на личните ни данни. Както и да е - важното е, че новият виртуален асистент вече е наличен у нас директно в Messenger, WhatsApp, Facebook и Instagram.
Това са някои от най-използваните приложения в света, така че въпреки малко късния си глобален дебют, Meta AI започва с огромна (потенциална) аудитория. Ботът е отделен таб в Messenger и можете директно да започнете да му пишете от началния екран както там, така и в Messenger.
Досадно обаче е, че реално не можете да започнете нов чат - винаги се продължава в един прозорец. Логиката е като при обмяната на съобщения с жив човек, но при AI има други фактори като прозорец на контекста, които предполагат водене на по един "разговор" за отделните теми.

Меtа АІ нa нaчaлния eĸpaн нa Whаtѕарр и в дeйcтвиe в Меѕѕеngеr
Интересен момент е, че все още не можете да използвате Meta AI на компютър. Извън приложенията за смартфон получавате следната грешка:

Източник: money.bg
Даже и историята на чатовете ви с бота не е налична:

Източник: money.bg
Липсата на паралелни чатове и достъпността само на мобилно устройство значително ограничава използваемостта на AI платформата или най-малкото ще ви е доста по-неудобно да я използвате за някакви по-сериозни задачи, отколкото например ChatGPT или Google Gemini. Може и да е преднамерено решение на Meta - ботът им да се използва в по-неофициален и неангажиращ контекст.
Това не е толкова лоша идея, защото Meta AI сам по себе си поне за момента не е сензационно добър продукт. Базиран на модела Llama 3.2, ботът се справя сносно с работата по текст и относително често директно търси чрез Google информация онлайн, на база на която да отговори. Това е особено полезно за новини, прогноза за времето и подобни, при които представянето е на прилично ниво.
Американски издания миналата година остро критикуваха първата публична версия заради много "халюцинации". Версията, която получаваме в Европа, е по-добра от тази гледна точка, но това е предимно защото по-скоро търси информация с Google Search вместо нас, отколкото да се възползва от собствения си масив.
Когато го прави, отговорите са по-бързи, но не толкова точни. Тъй като все пак сме българска медия, нямаше как да не попитаме за рецепта за мусака, като получихме един по-скоро гръцки прочит с патладжани и сос бешамел в главната роля. Самите инструкции за приготвянето са относително точни, но неколкократното подчертаване, че това е традиционна рецепта за известно българско ястие дойдоха в повече.
Meta AI има и генерален проблем с българския език. На въпрос колко ш-та има в "старшшинство" ботът започна да пише верния отговор (две), но се спря по средата и обяви, че към момента не може да общува на Езика на Вазов.
Твърдо "Не" получава и всяко запитване за генериране на изображение - нещо, което е налично от Ден 1 извън ЕС. Възможно е регулаторни съображения да бавят тази функционалност.
Колко точно ще се ползва Meta AI в ЕС и у нас тепърва ще видим, но е ясна тенденцията изкуственият интелект да "превзема" традиционните платформи - Facebook и Instagram са поредните след X/Twitter (и Grok), продуктите и услугите на Google (където Gemini е навсякъде), както и тези на Microsoft (с техния Copilot).
Вероятно сегашната фрагментация няма да продължи много дълго, защото AI струва много скъпо и инвестициите са оправдани само при наличие на наистина голяма аудитория и работещи механизми за монетизацията ѝ.