Заплатите в България продължават да растат като само от началото на годината до юни те се увеличиха с цели 17,3% на годишна база. Ръстът продължава и през третото тримесечие, според данните на Националния статистически интистут (НСИ). След като в края на 2023 г. cpeднaтa бpyтнa мeceчнa paбoтнa зaплaтa у нас преминa психологическата граница от 2000 лeвa, през пocлeднoтo тpимeceчиe нa 2023 г. вече беше 2123 лева. За сравнение, за периода април - юни 2024 г. средната брутна заплата в страната е 2296 лева с тенденция за продължаващ ръст до края на годината.
На този фон минималната през 2024 г. нарасна с 20%, като се очаква да се увеличи с още 15,4% от началото на 2025 г.Това ще повиши сегашните 933 лева до 1077 лева. Според синдикатите, както и за голяма част от работещите хора у нас, които въпреки големия ръст все още са най-ниско платените в ЕС, това е добра новина. Представителите на бизнеса обаче не са единодушни.
"Политиката на доходите не може да се основава на формули, които увеличават разходите за бизнеса. В България минималната заплата има влияние върху средния осигурителен доход и съответно върху пенсиите. Затова повечето работодатели настояват за въвеждане на критерии, които отчитат както нуждите на работещите, така обаче и икономическата реалност в страната", коментира заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Мария Минчева.
Източник: istock
Заедно с ръста на минималната заплата и на заплащането на висококвалифицираните служители, за по-малко от седем години средната работна заплата в България се е удвоила. Money.bg провери кои са трите професии в България, които предлагат най-високо заплащане към настоящия момент.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Кой взима най-големите заплати за наемен труд?
През 2024 г. година най-добре платени са представителите на сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения", където месечните заплати са средно 5164 лева. Втори са работещите в банки и застрахователни дружества, където средното възнаграждение е 3332 лева на месец. Трети в класацията са енергетиците със средна брутна месечна заплата в размер на 3280 лева. Според данните на НСИ на четвърто място се нареждат държавните чиновници, които се радват на най-голям ръст - 13,1%. Пети са учителите и университетските преподаватели, които бележат ръст на заплатите от 9,7%.
Топ 5 на най-високите заплати в България:
- "Създаване и разпространение на информаия и творчески продукти, далекосъобщения"
- Банки и застрахователни дружества
- Енергетици
- Държавни чиновници
- Учители и университетски преподаватели
Източник: iStock
Увеличение на заплатите и стабилност на бизнеса
Според българския офис на световния лидер в областта на решенията за работната сила ManpowerGroup България, която е първата компания у нас, въвела официално 4-дневна работна седмица за своите служители, цели 75 на сто от компаниите у нас са увеличили заплатите на своите служители само през първата половина на 2024-та година. Това показва проведено от HR експертите проучване, направено съвместно с Assert International България, през юни и юли тази година.
"Ключовите резултати показват, че близо 75% от анкетираните компании са увеличили заплатите на своите служители през първата половина на 2024 година, като основните причини за това са инфлацията, стремежът към задържане на ключови служители и нуждата от изравняване на възнагражденията с пазарните нива. Увеличенията в заплатите са били най-често еднократни, в диапазона 6% до 10%", казват от Manpower.
Повечето компании, което е около 77% от респондентите, включили се в анкетата, споделят, че не планират нови увеличения на заплатите през втората половина на годината, като тези резултати подчертават стабилността в установените практики за индексация на възнаграждения поне веднъж годишно.
"Малък дял от компаниите, около 16,5 на то планират промени в допълнителните придобивки, като най-често се добавят ваучери за храна, допълнително здравно осигуряване и спортни карти."
Основните предизвикателства пред работодателите включват задържане на служителите и справяне с конкуренцията по отношение на възнагражденията. Въпреки това, тенденциите показват устойчив и балансиран подход в управлението на ресурсите, като компаниите се стремят да поддържат конкурентоспособност на трудовия пазар.
Експертите от ManpowerGroup България прогнозират, че около половината от компаниите на българския пазар не планират допълнителни разраствания в екипите си, докато 31,11% предвиждат увеличение на работната сила.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Bosch Digital.
no-noi
на 15.10.2024 в 21:23:24 #1Те заплатите растат ама друг път, тоя институт борави с цифрите както си иска, растат заплати на директори и послушковците под тях, а на работниците не растат, а измисления институт пуска осреднени заплати и видимо уш растеж голям тъ