Нарастващата инфлация се отразява негативно предимно на групите с фиксирани месечни доходи, които все повече се замислят как да неутрализат негативните проявления в месечния им бюджет. Един от най-лесните начини, чрез който могат да бъдат оптимизирани разходите е да бъдат обединени всички задължения в едно (в т.ч. по кредитни карти, задължения към небанкови финансови институции, лизинги и др.). Според експертите от информационния портал "Моите пари" причините, поради които се предприема действие, свързано с обединяване на задълженията са няколко:
- Улеснява изплащането на едно единствено задължение, вместо на няколко
- Спестяване на разходи
- По-бързо изплащане на задължението
Обединяването или т.нар. "консолидиране" е особено подходящо в случаите, при които по една или друга причина (по-ниски доходи, невъзможност за осигуряване на превод на работна заплата и т.н.) заемите са били по-неизгодни, от настоящите в момента.
Какъв ще бъде ефектът от рефинасирането всеки сам би могъл да пресметне, взимайки предвид условията (срок на изплащане, сума, лихвен процент) по същестуващият кредит и този, с който ще се обединят/ рефинансират задълженията. Ако те са няколко (по кредитни карти, овърдрафт, бързи кредити и т.н.), съответно и условията по тях ще се различават. В този случай бихте могли да използвате средно-претеглен лихвен процент на всичките текущи заеми. За целта може да се използва калкулатор за рефинансиране на кредит.
Ако вземем за пример, че първоначалната сума на задълженията е в размер на 20 000 лв., при среден годишен лихвен процент от 6.5% и 24 броя издължени месечни погасителни вноски. Примерните калкулации сочат, че месечната погасителна вноска би се понижила с около 20 лв. на месец, което ще доведе до икономия в размер на 1 773.55 лв., от това, че кредитите са били обединени. Колкото по-висока е разликата между размера на лихвата (при неизменни други условия) при двата заема, толкова по-голяма ще бъде ползата и ефекта от обединяване на заемите.