Намаляване на законната лихва при неизпълнение на парично задължение по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) предвижда законопроект, внесен в парламента от депутати от ПП-ДБ.

В момента тя е в размер на основния лихвен процент на БНБ за съответния период плюс 10 процентни пункта.

Както отбелязват вносителите в мотивите към законопроекта, действащият ЗЗД всъщност е приет в края на 1950 г., а законната лихва последно е определена с разпореждане на Министерския съвет от 1994 г. и повече не е променяна. Резултатът - тя не отразява настъпилите за 3 десетилетия "значителни промени в обществено-икономическите отношения в страната".

Трети опит: Какво ще представлява личният фалит в България

Трети опит: Какво ще представлява личният фалит в България

Общественото обсъждане на законопроекта е в ход и вече има критики

"В сравнение с действащите нива на законните лихви в отделните държави членки на ЕС и в съпоставка с възприетия в правото на ЕС размер от основен лихвен процент плюс 8 процентни пункта за търговци, размерът на българската законна лихва по начина, по който е уреден, е неоправдано и прекомерно завишен и приложим еднакво към търговците и останалите лица", подчертават депутатите от опозицията.

Според тях равнопоставеността на физически и юридически лица застрашава най-уязвимите групи - гражданите с ниски доходи и семейните микропредприятия, които могат лесно да се окажат в ситуация със задължение, надвишаващо многократно основния дълг.

Тук допълнителен фактор е и липсата на възможност за личен фалит у нас - така има риск бремето на длъжника бързо да достигне непосилни нива.