Европейската комисия прие днес съобщение относно бъдещето на Данък добавена стойност (ДДС). В него се определят основните принципи, на които трябва да се основава новата система на ДДС, както и приоритетните действия, необходими за създаването на по-проста, по-ефикасна и по-солидна система на ДДС в ЕС, съобщиха от пресцентъра на комисията.

„Данъкът върху добавената стойност - плащан от гражданите и събиран от предприятията, представлява повече от 20 % от националните приходи. Следователно той оказва съществено влияние върху всеки гражданин на Европейския съюз. Системата на ДДС обаче е въведена за първи път в ЕС преди 40 години и вече не съответства на нашата икономика, която се основава на нови технологии и в която основен дял има сферата на услугите. Време е за амбициозна реформа на системата на ДДС", каза Европейският комисар за данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите Алгирдас Шемета.

Новата система на ДДС има три основни цели:

* ДДС трябва да е по-практичен за прилагане отстрана на предприятията.
* чрез ДДС трябва да може да се подкрепят по-ефикасно усилията на държавите членки за бюджетна консолидация и устойчив икономически растеж.
* огромните загуби на приходи, дължащи се понастоящем на несъбран ДДС и на данъчни
измами, трябва да бъдат преустановени.