Всички държави-членки на ЕС да разрешат достъпа на българи и румънци до своите пазари на труда до края на 2011 г., пише в резолюция на Европейския парламент, приета днес. В нея се посочва, че не са забелязани негативни ефекти върху пазарите на труда в държавите членки, които позволиха на работници от новоприсъединилите се през 2004 и 2007 г. страни.

"Официалните данни, включително данните от Комисията, доказаха, че работниците от Източна Европа не увеличават безработицата и не оказват натиск върху социалните системи. Напротив, техният наплив генерира икономически растеж в приемащите страни, който се оценява на около 1% от БВП", изтъкна докладчикът по време на дебата.

Депутатите призовават държавите членки да преразгледат своите правила относно преходните периоди и тези страни от ЕС, които все още налагат ограничения за български и румънски граждани, да ги премахнат до края на 2011 г., т.е. преди крайния срок от 2013 г., залегнал в Договора за присъединяване.

Те допълват, че в дългосрочен план ограниченията могат да окажат неблагоприятно въздействие върху основните ценности и права, залегнали в договорите на ЕС, като свободно движение, недискриминация, солидарност и равни права.

Членовете на ЕП осъждат последните законодателни предложения в някои държави членки за налагане на ограничения на достъпа до пазара на труда на граждани от някои други страни от ЕС, и призовават Комисията да проучи дали тези политики са в нарушение със законодателството на ЕС

Настоящите процедури за признаване на професионалните квалификации са друга голяма пречка пред мобилността на работниците в ЕС, се отбелязва в резолюцията. В този контекст ЕП призовава Комисията да реформира действащите правила на ЕС в тази област

Парламентът изразява загриженост във връзка със слабото транспониране и прилагане на съществуващите директиви относно свободното движение на работници, по-специално Директивата за правото на влизане и пребиваване на членове на семейството от трети държави.

Комисар Ласло Андор, отговарящ за заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване подчерта, че свободата на движение на работна ръка спомага за икономическия растеж. "Комисията прави оценка на правилата за равнопоставеност при мобилността на работниците. ЕК ще продължи да следи разпоредбите и тяхното изпълнение в тези държави-членки, които продължават да налагат ограничения до пазара на труд."

Еврокомисарят допълни, че страните, които решат да продължат да прилагат ограничения за български и румънски работници, ще трябва да направят ясна обосновка и да представят ясни доказателства пред ЕК за причините за това решение.