Бизнес климатът е Европа се влошава, според мениджърите, заради поскъпването на суровия петрол и суровините от една страна, а от друга, заради спада на потребителското доверие и кризата в банковия сектор.

Индикаторът на текущите бизнес условия, който се базира на проучвания в бизнес средите за е достигнал 0.14 за юни при очаквания за 0.40 и 0.54 за предходния месец.

Това се дължи преди всичко на повишените инфлационни очаквания, съчетани със спад на потребителското доверие и продажбите на дребно.

Индексът на индустриалното доверие за юни спада до минус 5, спрямо -2 за предходния месец.

Икономическото доверие в еврозоната също намалява, до 94.9, спрямо 97.1 за май.

Покачва се доверието в сектора на услугите, като индексът достига 9 за юни, при очаквания за спад спрямо стойността от 8 за май.

В същото време ръстът на БВП на големите икономики в ЕС се забавя.

Във Великобритания ръстът за първото тримесечие беше ревизиран до 0.3% от 0.4% на годишна база и до 2.3% от 2.5% спрямо последната четвърт на 2007.

Има спад при всички компоненти на БВП. Ръстът на промишленото производство беше ревизиран от 0.9% на 0.4%, на индустриалното производство от 0.4% на спад с 0.2%, на заплатите до 1.7% от 4.6% и на потребителските разходи на 1.1% от 3.0%.

Дефицитът по текущата сметка на Великобритания пък отбеляза спад до 8.359 млрд. паунда, при очаквания за увеличение до 12.1 млрд. паунда спрямо 8.5 млрд. за предходното тримесечие.

Средното почасово заплащане в Италия за май на годишна база се е увеличило с 3.3%, очакваше се да достигне 2.8%, колкото беше и предходния период. На месечна база покачването е с 0.6%.

Окончателната стойност на ръста на БВП за първото тримесечие в Франция, на годишна база е 2.0%, като се очакваше да достигне 2.2% спрямо 2.1% за предходния период.

На тримесечна база ревизията е до 0.5% от 0.6%, спрямо 0.7% за предходния период.

В еврозоната дефицитът по текущата сметка нараства, като през април е бил 9.2 милиарда при 7.8 милиарда евро през март.

Потокът на преките и портфейлните инвестиции в еврозоната през април е намалял с 23.7 милиарда евро след спад със 17.5 милиарда през март.