Сегментът от химически продукти, осигуряващи живота, демонстрира най-големия темп на растеж в отрасъла химическа промишленост. По данни на Съвета по химическа промишленост на САЩ, той расте от 1,5 до 6 пъти по-бързо от средногодишния темп на растеж на световния БВП, пише farmer.bg.

В частност, най-голям ръст в последните години показва отрасълът „Химическа промишленост", който включва производството на пестициди. Един от световните лидери в отрасъла стана Китай, чиято химична индустрия през последните 12 години е нараснала 6 пъти. Най-големите химически корпорации продължават да прехвърлят производствените си мощности в Китай.

Разходите за труд в химическата промишленост на Китай са по-малко от 1 евро на час, докато в Полша - 5 евро, а в Германия - 20 евро на час. В Китай значително по-ниски са и разходите за строителство, по този начин по евтино е и разширяването на производството. Китайското правителство насърчава създаването на химически компании, като за пример могат да се посочат Sinopec, основана през 2000 г. и ChemChina, основана през 2004 г.

Най-големият производител в света на химически продукти остава САЩ. Делът на компании като BASF, Bayer, DuPont, Mitsubishi Chemical е 40% от световното производство. Компанията BASF AG е на първо място в световната ранглиста. Втората по големина немска компания Bayer AG е четвърта в света. На второ място в световната ранглиста е американската химическа компания Dow Chemical Company.

Една от най-големите заплахи за водещите фирми в химическата промишленост е промяната в географията на световното производство към Азия и особено към Китай. От една страна, това намалява разходите за производство и дава възможност да се постигат максимални печалби. Друго предимство е създаването на производство в развиващите се региони - максимална близост до развиващите се пазари за продукти.

Но в това има и голям риск, тъй като чуждестранните компании могат да влязат на китайския пазар само чрез създаването на съвместни предприятия с китайски компании, предавайки им своите напреднали химични технологии. На пръв поглед в това няма нищо лошо, но с течение на времето технологиите и методите на работа на международните компании "изплуват" в новосъздадените национални компании, които стават пълноправни конкуренти на пазара.