
Само преди дни Меркел осъществи успешно посредничество за постигане на споразумение за новия Договор на ЕС, в който да се засили юридическата и политическа кооперация между страните. Великобритания обаче получи „правото да не участва" в Хартата за фундаменталните права. Сега Меркел твърди, че блокът от 27 държави трябва да се държи заедно.
„Само ако действаме систематично и заедно, можем да постигнем конкретен напредък за нашите граждани", казала е Меркел пред членовете на Европарламента в Брюксел.
Меркел се е възползвала от красивата метафора „Европа с две скоростни платна", която обаче според нея „не е добра идея" и само щяла да доведе до отварянето на нови пукнатини в Европа.
Коментарът на канцлерът идва, след като някои политици критикуваха факта, че преговорите за споразумението са се осъществявали зад закрити врати и че крайния резултат включва налагане на авторитет, забележки и декларации, които са направени с цел получаването участието на всички правителства.
След приключването на срещата на лидерите на ЕС, след която полско-германските отношения потънаха, италианският премиер Романо Проди е съжалил за загубата на „европейския дух" и е казал, че „Европа с две скоростни платна е неминуема" в новия модел договор. Този коментар бе повторен от няколко евродепутата в последните дни.
Независимо от обтегнатия климат, евродепутатите наградиха Меркел с бурни овации - и въпреки това те също изказаха притеснения относно новият формат на европейския договор.
„Това се чете като инструкция за построяването на Японска пагода, преведено на английски от китайски посредник", казал е лидерът на либералите Греъм Уотсън.
Лидерът на зелените, Даниел Кон-Бендит посочва, че „резултатът е добър", но е добавил, че „музиката била твърде силна и било трудно да се чуе мелодията" в определени моменти.
Тази седмица германският лидер ще предаде ротационните си правомощия на Португалия. Имаше много поздравления за нея и строеното, но се надигнаха и гласове на критика.
Датски евроскептик е казал, че системата за двойно мнозинство основана на броя на населението, която ще се запази до 2014, е „нечестна". Потвърждавайки полските възражения, които едва не провалиха срещата през уикенда, той е заявил, че главните губещи от новата система за гласуване ще са малките и среди по размер държави.