Растящата дигитализация на индустрията ще създаде по мнение на Бостънската консултантска група (BCG) през идните десет години хиляди допълнителни работни места в Германия. Общо 390.000 нови работни места могат да възникнат чрез тренда към „индустрия 4.0", както се казва в едно публикувано в четвъртък проучване.

С проекта „индустрия 4.0" се има предвид растящото използване на софтуер и роботи във фабриките. С помощта на баркодове върху частите и комуникация между машините трябва да се увеличи производителността и индивидуалната изработка. „Няма да има фабрики без хора", каза авторът на изследването Михаел Рюсман за dpa. „Първо още ще има работници, които ще работят съвместно с роботи. Второ ще възникнат работни места в производството на интензивни ИТ, т.е. друг вид работни места".

"Стандартните" работни места в производството и заводската логистика - като водачи на мотокари - може да отпаднат, каза Рюсман. В замяна съгласно прогнозата на експертите през следващите десет години промяната ще доведе до около 30 милиарда евро плюс за брутния вътрешен продукт.

„От една страна растежът ще дойде от интелигентни, подпомагани от „индустрия 4.0", продукти в машиностроенето", каза Рюсман. „От друга страна чрез „индустрия 4.0" ще е възможно производството на индивидуални продукти и така до по-добро задоволяване на търсенето генерално и в нишите".

Пълното осъществяване на тази промяна ще продължи по мнение на специалистите още 20 години. Макар и Германия да не е на опашката, каза Рюсман, а в общи линии на равнището на САЩ. „Обаче Германия идва от една водеща позиция в машиностроенето и автоматизацията. Следователно може да има претенцията да е водеща."

В САЩ водещи фирми, между тях Cisco, General Electric, но и немски фирми като Bosch и Siemens се обединиха в Industrial Internet Consortium (IIC), който проектира стандарти и пилотни проекти за прилагането на „индустрия 4.0". Тяхното участие е много по-прагматично. „Би било добре, ако може и в Европа да се направи нещо подобно". Добро начало би бил планираният тук Industrial Data Space Consortium.