Британският премиер Дейвид Камерън обяви, че може „да работи" с Жан-Клод Юнкер само няколко дни след номинирането му от Европейския съвет за председател на Европейската комисия. Същият ден Камерън го определи като „лош ден за Европа", съобщава „Гардиън".
Премиерът на Великобритания се е обадил на бившия министър председател на Люксембруг, за да го поздрави, след като си осигури от европейските лидери нужната подкрепа, за да заеме поста на президент на Европейската комисия, пише news.bg.
Припомняме, номинацията на Юнкер трябва да бъде подложена на гласуване в Европейския парламент в периода 14-17 юни. Тъй като двете най-големи партии подкрепиха Юнкер, гласуването вероятно ще има протоколен характер. Само Великобритания и Унгария гласуваха против номинацията на Юнкер на срещат на Европейския съвет миналата седмица.
Самият Юнкер заяви в телефонния разговор, че е „напълно отдаден" на каузата да намери „справедливо решение" за разрешаване на британските притеснение във връзка с Европейския съюз. Двамата са обсъдили „как ще работят заедно", за да поощрят конкурентоспособността, отбелязват в съобщение от „Даунинг стрийт" 10.
„Министър-председателят приветства ангажимента на господин Юнкер за сключване на справедливо споразумение за Великобритания и господин Юнкер обяви, че е напълно отдаден да открие решения за политическите притеснения на Великобритания", допълват от офиса на Камерън.
„Премиерът пожелава успешно изслушване на Юнкер в Европейския парламент и те се съгласиха да продължат разговорите на следващата среща на Европейския съвет на 16 юли.
Камерън е критикуван за използваната тактика, след като не успя да блокира номинацията на Юнкер за решителния пост.
Британският министър председател ще бъде препитан днес в Камарата на общините във връзка с номинацията на Юнкер, но торите веднага се опитаха да успокоят, че Камерън ще получи „изключителна подкрепа" от консерваторите относно заетата позицията.
Лейбъристите определиха преговорите за Юнкер като „катастрофа" за Великобритания и че това е довело Обединеното кралство близо до „изхода", което от своя страна поставя под риск 3 милиона работни места и десетки хиляди бизнеса.
Камерън написа до The Daily Telegraph, че все още може да предоговори отношенията на Великобритания с Европа.
„Готов съм да продължа и да се боря за британските интереси в Европа", подчерта той.
Междувременно финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле заяви пред Financial Times, че е „абсолютно неприемливо" и „невъобразимо" едно напускане на Европейския съюз от Великобритания.
Той бе категоричен, че Германия ще направи всички по силата си, за да задържи Обединеното кралство в Съюза.
Исторически, политически, демократически, културно, Великобритания е неразделна част от Европа, поясни Шойбле.