Възобновяване на проекта НАБУКО за доставка на Азерски газ през Турция ще поиска България от Европейската комисия. Това обяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си с президента на Азербайдждан Илхам Алиев, който е на двудневно официално посещение в страната ни, заедно с делегация от министри и официални лица.

Ние искаме да размразим проектът "Набуко" и по точно частта му през България, каза Борисов.

Премиерът Борисов заяви, че заедно с президента Илхам Алиев ще отидат и заедно ще представят проекта пред ЕК. "България не може да бъде само спирачка, България не може само да защитава интересите на ЕК, в случая в проект, който е изцяло и натовски и европейски и години наред ние сме инвестирали пари в проекта "Набуко", заяви Борисов. По-късно Борисов уточни, че в Брюксел ще бъде изпратен вицепремиерът Томислав Дончев да говори по темата с Европейската комисия.

В Азарбейджан има газ, нефт, има свободни пари за инвестиции, в същото време не е масов дом, като население сме еднакви, има традиции и в отношенията, обичат се двата народа,познават се, взаимен е интересът", допълни Борисов.

От своя страна президентът на Азербайджан заяви, че Южният газов коридор е най-големият инфраструктерен проект, който се осъществява в Европа. Много се радвам, че България участва в този проект и е страна, която вече получава азербайджански газ.

Money.bg отбелязва, че към момента няма реални доставки на азерски газ, но такъв е договорен в обем от 1 млрд. куб. м. годишно след 2019 г. Очаква се до тогава нашата газопреносна мрежа да бъде свързана по един или друг начин с находището в Каспийско море Шах Дениз 2

Аз се надявам, че в бъдеще България ще стане транзитна страна, която ще транспортира азерски газ за другите страни от Европейския съюз.  Той посочи, че тези страни биха били Румъния и Унгария.

Днес ние полагаме основите за стратегическото партньорство между Азербайджан и България. Вие знаете, че България е наш добър приятел, ние изпитваме огромни симпатии към българския народ, допълни  Алиев. Той поздрави българите с 3-ти март - Националният празник на България.

Президентът Алиев посочи, че българските и азербайджанските компании полагат големи усилия за сътрудничеството помежду си, а азербайджанските компании с голям интерес разглеждат възможностите за инвестиции в България.

След срещата между Алиев и Борисов стана, ясно че газопреносният ни оператор Булгартрансгаз може да инвестира в проекта НАБУКО, като закупи акции от потенциална проектна компания.

По-рано от срещата между президента Алиев и държавният глава Росен Плевнелиев стана ясно, че темата за газовите доставки също е била обсъждана. Страната ни е поискала договорените доставки в размер на 1 млрд. куб м. годишно да бъдат увеличени . Към момента България е зависима на около 90% от доставките на синьо гориво от Русия, като средно-годишно страната ни консумира около 2.5-3 млрд. куб. м. газ.

Припомняме, че в средата на 2013 г. стана ясно, че проектът НАБУКО „няма да го бъде" Проектът първоначално подкрепен от Европейската комисия бе пренебрегнат за сметка на друг газопровод - Трансадриатическия(TAP), който от Турция вместо да продължи към България, Румъния, Унгария и Австрия(както предвиждаше Набуко) ще свърже Турция с Гърция, Албания и Италия.

Тогава акционерите в находището Шах Дениз 2 в азербайджанските води на Каспийско море  решиха да дадат рамо именно на газопровода TAP. В тази връзка не  е ясно с каква задача ще бъде натоварен вицепремиерът Томислав Дончев в Брюксел, тъй като не Европейската комисия е спряла НАБУКО, а решението на инвеститорите в Шах Дениз 2.