Доларът падна днес, докато йената нарасна при покупки, търсещи сигурност заради опасенията, че САЩ може да фалира по дълга си. Законодателите зад Океана все още преговорят около споразумение, което да повиши възможностите за заеми преди крайния срок тази седмица, коментира finance.bnr.bg.

Съотношението долар/йена слезе на 98,26 при дъно по-рано от 98,05. Зелените пари се оттеглиха от почти 2-седмичен връх в петък на 98,60.

Преговорите в Сената, чиято цел е да сложат край на фискалната криза, показаха напредък в неделя, но все още няма гаранции, че историческият фалит ще бъде избегнат. Те се водят между ръководителите на демократите и републиканците и вероятно ще продължат и през седмицата. При неуспех до четвъртък, когато е крайният срок за повишение на тавана по дълга, най-голямата икономика в света ще изпадне в състояние на неплатежоспособност на дълговете си през следващите седмици, което може да има катастрофален ефект върху финансовите пазари.

В петък дилърите се прибраха по домовете си, очаквайки споразумение през уикенда. Въпреки постигнатите отстъпки от двете страни такова все още липсва и навлизайки вече в седмицата, където таванът на дълговете ще бъде достигнат, йената започна да напредва заради покупки, търсещи сигурност.

Проблемите на долара дадоха сила и на швейцарския франк, както и оказаха подкрепа на еврото. Долар/швейцарски франк слезе на 0,9096, а еврото се покачи минимално на 1,3564 срещу долара. Йената, чиято голяма ликвидност я прави относително сигурен залог във времена на несигурност, напредна също и срещу единната валута и австралийския долар. Кросовете евро/йена и австралийски долар/йена слязоха съответно на 133,22 и 92,81. В близък план доларът има известна подкрепа срещу йената на нивата около 98, тъй като около тях има слаб интерес за покупки на зелените пари.

Австралийският долар слезе срещу американския си съименник на 0.,9458 при падане по-рано до 0,9410. Валутата пострада и от данни, показали, че износът на най-големия австралийски търговски партньор Китай неочаквано е спаднал през септември спрямо нивата от преди една година. Цифрите, оповестени в неделя, разкриха, че растежът на износа на Китай е замрял през септември и е отчел изненадващо намаление, което се дължи на срив на продажбите в Югоизточна Азия. Резултатът е още повече разочароващ на фона на последните данни от индикаторите, които показваха, че китайската икономика набира сила.